Tolódik a házelnökválasztás időpontja
Július 19-e, hétfő helyett július 22-én, csütörtökön választ új házelnököt az Országgyűlés, és dönt a hiányzó alkotmánybírákról. Várhatóan ezen a napon egészítik ki a Független Rendészeti Panasztestületet is.
Július 19-e, hétfő helyett július 22-én, csütörtökön választ új házelnököt az Országgyűlés, és dönt a hiányzó alkotmánybírákról. Várhatóan ezen a napon egészítik ki a Független Rendészeti Panasztestületet is.
Az utóbbi hetekben egyre nagyobb figyelem és vita övezi a kormányzó Fidesz-KDNP törvényhozási gyakorlatának szokatlanul gyors tempóját. Az irdatlan ütem láttán egyesek szerint a kormány szakít az eddigi szokásrenddel és visszaél törvényhozási jogával. Mások úgy látják, az ország jelenlegi helyzetét tekintve indokolt a fideszes „törvénygyár”, a határozott és gyors kormányzati döntéshozatal kifejezetten társadalmi elvárás - mutat rá Gyene István Hunor, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója.
Az új polgári törvénykönyv hatályba nem léptetéséről szóló törvényjavaslat általános vitájával folytatódott kedden az Országgyűlés munkája. A Fidesz a politikamentes jogalkotást, az MSZP a kódex jogosultságát hangsúlyozta a vitában, a KDNP szerint kiérleletlen volt az új Ptk.
Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök közlése szerint Kövér Lászlón kívül eddig "nem került az asztalra" más jelölt neve a Schmitt Pál államfővé választása esetén megüresedő házelnöki posztra.
Az Országgyűlés hétfői döntése értelmében már az őszi önkormányzati választáson is rövidebb lesz a kampány, kampánycsend pedig csak a szavazás napján lesz 0 órától 19 óráig.
Az Országgyűlés hétfőn úgy döntött: csökkenti a megválasztható települési, területi és országos kisebbségi önkormányzatok képviselőinek létszámát.
Több, az őszi önkormányzati választással összefüggő új szabályról dönt ma a parlament. A tervek szerint újra szavaz az Országgyűlés a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött kormánytisztviselői jogállásról szóló törvényről is.
Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés rendkívüli ülésszakának összehívását indítványozta a házelnöknél a június 16-ától július 19-ig terjedő időszakra. Levele mellékletében 25, még a rendkívüli ülésszak alatt elfogadandó előterjesztést sorol fel, köztük a médiacsomag részét képező öt javaslattal.
Ismét hatósági áras lesz a lakossági és a kisfogyasztói energia, és még egy évig a hatósági áras gázpiacon vásárolhatnak földgázt a távhőtermelők.
"Legyen béke, szabadság és egyetértés" - ezzel a mottóval kezdődik a nemzeti együttműködésről szóló, az Országgyűlésben hétfőn elfogadott politikai nyilatkozat, amellyel a Ház kinyilvánítja: az áprilisi választásokon új társadalmi szerződés született, amellyel a magyarok egy új rendszer, a nemzeti együttműködés rendszerének megalapításáról döntöttek.
Öt előterjesztést tartalmazó médiacsomagot nyújtottak be az Országgyűlésnek fideszes képviselők pénteken. Kezdeményezik a többi között a Közszolgálati Közalapítvány létrehozását a Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a Duna Televízió közalapítványainak és a Magyar Távirati Iroda tanácsadó testületének jogutódjaként. Az előterjesztés szerint a közmédiumok nonprofit részvénytársaságokká alakulnak, de önállóak maradnak.
Eseti parlamenti jelölőbizottság létrehozását kezdeményezi a Médiatanács tagjainak jelölésére az a Cser-Palkovics András és Rogán Antal fideszes képviselők által jegyzett országgyűlési határozati javaslat, amely pénteken került fel a parlament honlapjára.
A jövő őszi népszámlálás során a vallásra, az egészségi állapotra, a nyelvismeretre, a közlekedésre és az utazásra, illetve az üdülőtulajdonra is rákérdeznek majd az eredeti törvényben rögzítetteken túl - döntött az Országgyűlés kedden a 2011. évi népszámlálásról szóló törvény módosításáról szóló előterjesztés elfogadásával.
A Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította az Országgyűlés hétfőn a trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét. A fideszes Kövér László és a kereszténydemokrata Semjén Zsolt törvényjavaslatát hétfőn az Országgyűlés többsége fogadta el.
Elfogadta az Országgyűlés szerdán a magyar állampolgárságról szóló törvényt módosító javaslatot, amely biztosítja a határon túli magyarok számára, hogy egyszerűbben és kedvezményesen szerezhessék meg a magyar állampolgárságot. Az új szabályok már nem követelik a magyarországi megélhetést és lakást, az alkotmányos alapismeretek vizsgát, és azt sem, hogy magyar nemzetiségűnek vallja magát a honosítást kérő.
Nem biztos, hogy a kisebbségeknek biztosított kedvezményes mandátumok akár számukra, akár a többség számára kedvező megoldást jelentenek - olvasható a Political Capital blogon.
Újra érdemes nézni a parlamenti vitákat: az új szereplők érdekesebbé és egyben kiszámíthatatlanabbá tették a törvényhozást, ráadásul egyelőre szokatlanul komolyan is veszik feladatukat - olvasható Török Gábor blogján.
Jövő hét kedden kezdődik a parlament plenáris ülésén a kormányprogram vitája, amely szerda délutánig tart - mondta Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője a házbizottság pénteki ülése után. A miniszterjelöltek meghallgatása is megkezdődik jövő kedden, és pénteken ér véget.
Csökkentené az önkormányzati testületek létszámát a Fidesz. A kormánypárt által benyújtott törvényjavaslat nem tetszik az ellenzéknek. Az MSZP-nek azért, mert szerintük az a Fidesz pártérdekeit szolgálja, a Jobbik a demokráciát félti, az LMP pedig úgy véli, a módosítás csak az erősebbeknek kedvez.
Meg kell vizsgálni a Fidesz-KDNP által benyújtott törvényjavaslatok várható hatásait, elemezni kell a szabályozni kívánt társadalmi-gazdasági viszonyokat, egyeztetni kell szakértőkkel, az érintett csoportokkal, ombudsmanokkal, mert a konszenzus nélküli jogalkotás veszélyeket rejt magában - közölte a Társaság a Szabadjogokért (TASZ) csütörtökön.