szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés hétfői döntése értelmében már az őszi önkormányzati választáson is rövidebb lesz a kampány, kampánycsend pedig csak a szavazás napján lesz 0 órától 19 óráig.

A Ház 257 igen szavazattal, 99 nem ellenében döntött a választási eljárásról szóló törvény módosításáról. Az ellenzéki frakciók nemmel szavaztak. Az Országgyűlés arról is döntött, hogy a törvény sürgős kihirdetését kérik a köztársasági elnöktől. A változtatások alapján a választást ezentúl legkésőbb nem 72, hanem 60 nappal a szavazás napja előtt kell kitűzni, így 12 nappal rövidülnek a választási kampányok. Változik a kampánycsend időtartama is: csak a szavazás napján 0 órától 19 óráig lesz tilos választási kampányt folytatni, míg eddig nemcsak a voksolás napján, hanem az azt megelőző napon is tiltott volt a korteskedés. A választási eljárásról szóló törvény módosítását Kósa Lajos, Szakács Imre és Kovács Zoltán fideszes képviselők kezdeményezték.

Az eddiginél kevesebb nap áll majd rendelkezésre az ajánlószelvények gyűjtésére is. A törvényjavaslathoz több módosító javaslatot is befogadtak. Az egyiket a KDNP-s Szászfalvi László jegyzi, aki annak érdekében fűzött változtatást az indítványhoz, hogy a települési kisebbségi önkormányzati képviselők választását a helyi önkormányzati választásokkal egy időpontban lehessen megtartani.

A fideszes Riz Levente a választókerületi beosztásról szóló határozattal szembeni jogorvoslat szabályait javasolta módosítani.

Az önkormányzati bizottság módosító indítványa alapján a névjegyzéket a szavazás napja előtt 46 nappal - öt napra - közszemlére kell tenni, és ennek idejét a helyben szokásos módon ki kell hirdetni. A választópolgárokat a névjegyzékbe vételükről legkésőbb a szavazás napja előtti 45. napig értesítő megküldésével kell tájékoztatni.

Az alkotmányügyi bizottság módosító indítványa azt a helyzetet rendezi, hogy előfordulhat, hogy a jelenleginél több szavazókört kell kialakítani egyes településeken.

Két fideszes politikus, Győrffy Balázs és Szedlák Attila pedig azt indítványozta, hogy hagyjanak el egy részt a javaslatból amiatt, mert a módosítás következtében a külképviseleti névjegyzékkel kapcsolatos jogorvoslati eljárás nem zárulna le a megadott határidőn belül.

Elfogadtak, több zárószavazás előtti módosító javaslatot is - köztük a jobbikos Novák Elődét is -, amelynek következtében kivették a javaslatból azt a részt, miszerint igazolást legkésőbb a szavazást megelőző második napon lehetett volna kiadni, és igazolást csak személyesen lehetett volna kérni.

A törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!