Szokatlan kompromisszumokkal kezdi kormányzását a szaxofonozó és szivarozó osztrák Churchill vezette koalíció
Öthavi huzavonát követően új kormány alakult Ausztriában, a politikai centrumban elhelyezkedő, ideológiailag különböző pártokból.
Öthavi huzavonát követően új kormány alakult Ausztriában, a politikai centrumban elhelyezkedő, ideológiailag különböző pártokból.
Negyedszázada óriási hullámokat vert Ausztriában és az EU-ban, hogy az osztrák kormánykoalícióba bekerült a Jörg Haider vezette szélsőjobboldali szabadságpárt. Ma már inkább aggodalommal figyelik, hogy a még szélsőségesebb párt megkerülhetetlen a helyi politikában.
Gyógyír, reménysugár. Efféle szavak hangzottak el a vasárnapi burgenlandi választás eredményhirdetését követő kommentárokban, miközben országosan formálódik a szélsőjobboldal vezette kormánykoalíció. Szeretettel Bécsből-sorozatunk írása.
Nem a választásokon legtöbb szavazatot adó Szabadságpárt, hanem az egykori nagykoalíció összezsugorodott pártjai, a néppártiak és a szociáldemokraták kezdtek kormányalakítási tárgyalásokat Ausztriában, segítségképpen bevéve a társaságba a liberálisokat is.
Hans Peter Doskozil két napig volt az SPÖ vezetője, hétfőn fény derült a bakira.
A szorítóban Pamela Rendi-Wagner, a párt országos elnöke és Hans Peter Doskozil, Burgenland miniszterelnöke, tartományi pártvezető. Az utóbbi szerint a jelenlegi országos vezető alkalmatlan a feladatra, előbbi szerint Doskozil kiszámíthatatlan "csendháborító", aki cinkelt kártyákkal játszik.
Bekövetkezett, amitől az alsó-ausztriai miniszterelnök, Johanna Mikl-Leitner rettegett: hatalmasat bukott a vasárnapi helyhatósági választásokon a jobboldali Osztrák Néppárt. Mikl-Leitner a kudarc miatt Bécsre mutogat.
A Bécset hagyományosan uraló szociáldemokratáknak sok egyéb mellett egy jól kitalált akció is sokat hozott a konyhára: jelentős segítséget adtak a járvány sújtotta polgároknak és a vendéglátásnak, valamint a 2015-ösnél nagyobb arányban nyerték a hétvégi önkormányzati választást.
Úgy tűnt, leáldozott Pamela Rendi-Wagnernek, az ellenzéki osztrák szociáldemokraták elnökének, aki bizalmi szavazást kért maga ellen. De váratlanul jelentősen megnőttek az esélyei az újraválasztásra. Az ok egyszerű: a politikus virológus, nem is akármilyen.
A Strache-botrány után a pártfinanszírozás szigorításáról hoztak törvényt az osztrák parlamenti pártok, de továbbra sem engedik közel trükkös ügyleteikhez a számvevőszéket.
Így akarták megmutatni, hogy Európa két lehetséges út közül választhat, az egyik Orbáné, a másik a szociáldemokratáké.
Kezdő pártelnökkel, megosztott tagsággal, ideológiai bizonytalansággal sújtva indulnak neki az európai parlamenti választásoknak.
A szociális partnerség rendszerében repedések keletkeztek, az Osztrák Szociáldemokrata Párt eladósodott, ideológiailag tanácstalan. Az ellenzékbe került SPÖ vezére még nem döntött, megy vagy marad.
Tilos lesz nyilvános helyeken – például az iskolákban vagy a bíróságokon – a teljes arcot fedő fátylak viselése Ausztriában.
Werner Faymannt, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnökét, eddigi kancellárt bízta meg szerdán Heinz Fischer osztrák államfő az új kormány megalakításával.