Parkinson- és Alzheimer-diagnózis festményekből?
Az ecsetvonások segíthetnek a korai felismerésben.
Az ecsetvonások segíthetnek a korai felismerésben.
Először a Fókusz Pluszban szólal meg az a férfi, akinek élőben közvetítették az agyműtétjét, sőt közben egy darabig ébren is volt. István Parkinson-kóros, ami miatt elviselhetetlen remegések gyötrik.
Átprogramozott őssejtek agyba ültetésével kezelné a Parkinson-kórt egy japán kutatócsoport: szerdán kezdenek hozzá a klinikai kísérletekhez, amelyekkel áttörést szeretnének elérni a betegség kezelésében.
A csúcskategóriás idegsebészeti robot, ROSA segítségével esett át agyműtéten egy páciens az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben (OKITI). Korábban Magyarországon, de az egész Kelet-közép-európai régióban sem került sor ehhez hasonló beavatkozásra.
Az ottani idegsebészeti klinikán éppen elektródákat ültetnek egy Parkinson-kórban szenvedő páciens agyába. A beavatkozást élőben adják a Facebookon.
Akik a gyógyíthatatlan degeneratív idegrendszeri betegségben szenvednek, azoknak a vérében jelentősen alacsonyabb a koffein koncentrációja, mint azokéban, akiknél nem alakult ki a kór. Ez akkor is így van, ha a betegek ugyanannyi koffeint fogyasztanak – állapították meg a Neurology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői.
A Parkinson-kór kiszűrésének lehetőségével kecsegtet a Manchesteri Egyetem és az Edinburghi Egyetem kutatóinak közös munkája. Annak a jellegzetes szagnak az okát keresik, amelyre egy skóciai asszony hívta fel a figyelmüket, aki először a saját férjénél szagolta ki a betegséget.
A brit kutatócsapat azt állítja, most remény látszik a halálos kór megfékezésére.
Úgy tűnik, bélbetegségként indul a ma még gyógyíthatatlan betegség.
A kézremegés időnként nagyon látványossá és zavaróvá válhat, és súlyos betegségeket is jelezhet. Mikortól kóros az izmok és idegek rángása?
Sokaknak feltűnt, hogy a volt amerikai elnöknek remeg a keze. Szerinte ez a korral jár. Korábban volt orvosnál, de megnyugtatták, hogy nem parkinsonos.
Holland tudósok megfejtették, hogy miért jár olyan furcsán Vlagyimir Putyin, de ehhez egy KGB-kézikönyv is kellett.
Bár a Parkinson-kórt kiváltó okok terén máig a sötétben tapogatózunk, a rettegett betegség kezelése terén több áttörés történt az elmúlt időszakban. Kudarcot vallott őssejtkísérletek kontra a betegek életét évtizedekkel meghosszabbító új eljárások.
Forradalmian új, ám meglepően egyszerű alapokon nyugvó eljárást dolgoztak ki a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói arra, hogy idejében felismerhető legyen a Parkinson-kór.
Bőrön át adott elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeknek megőrizni az egyensúlyukat – állapították meg tesztek segítségével svéd tudósok.
A benyugtatózott, kikötözött, kommunikációra képtelen, gyakran zavartan viselkedő 79 éves férfi táplálására és folyadékbevitelére a debreceni otthon gondozói nem ügyeltek kellőképpen - állapította meg a bíróság. A bácsi kiszáradt, ezért meghalt. A négy vádlottra letöltendő szabadságvesztést szabtak ki első fokon.
Az amerikai bokszlegendát december 20-án szállítottak kórházba Louisville-ben, de már kiengedték.
A genetika terén lezajlott forradalomhoz mérhető az agykutatás fejlődése, amely révén ma már egy gomb megnyomásával ki tudjuk kapcsolni a Parkinson-kórt, tünetmentesíteni tudunk súlyos epilepsziás rohamokat – és mindez csupán a kezdet. Tudja, mi az a neuromarketing? És azt, hogy mindezt jelentős részben a The Beatlesnek köszönhetjük? Dóczi Tamással, a Nemzeti Agykutató Program egyik vezetőjével beszélgettünk.
A Parkinson-kór és a rák kutatásának eredményeiért, valamint a szervezet hibás fehérjét kimutató folyamatainak feltárásért kapta meg öt tudós a Lasker orvosi díjat – jelentette be a Nobel-díj előszobájaként emlegetett amerikai elismerést gondozó alapítvány hétfőn New Yorkban.