Parkinson- és rákkutatásért járt idén a Lasker orvosi díj
A Parkinson-kór és a rák kutatásának eredményeiért, valamint a szervezet hibás fehérjét kimutató folyamatainak feltárásért kapta meg öt tudós a Lasker orvosi díjat – jelentette be a Nobel-díj előszobájaként emlegetett amerikai elismerést gondozó alapítvány hétfőn New Yorkban.
A Lasker klinikai orvosi kutatási díjat Mahlon DeLong, az atlantai Emory Egyetem tudósa és Alim Louis Benabid, a francia Joseph Fournier Egyetem kutatója kapta a Parkinson-kór sebészi kezelésének kidolgozásáért.
Kutatásaik az 1960-as években kezdődtek, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatal 2002-ben engedélyezte a terápiát. Világszerte több mint százezer betegen segítettek ezzel az eljárással – közölték a díjat gondozó Albert and Mary Lasker Alapítványtól.
Az orvostudományban elért kiemelkedő eredményéért Mary-Claire King, a seattle-i Washingtoni Egyetem kutatója kapott Lasker-díjat. King azonosította az emberi DNS-nek azt a területét, amely a mellrák kialakulásában szerepet játszó BRCA1 gént tartalmazza.
Az orvosi alapkutatásért Peter Waltert, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem tudósát és Mori Kazutosit, a japán Kiotói Egyetem kutatóját díjazták. Ők annak a folyamatnak a feltárásában tettek kulcsfontosságú felfedezéseket, amellyel a szervezet sejtjei a hibás fehérjét felismerik. Ezzel veleszületett betegségek kutatását segítették elő az alapítvány szerint.
A díjat és a vele járó 250 ezer dollárt (61 millió forint) szeptember 19-én adják át New Yorkban.