szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Forradalmian új, ám meglepően egyszerű alapokon nyugvó eljárást dolgoztak ki a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói arra, hogy idejében felismerhető legyen a Parkinson-kór.

Az orvosoknak komoly nehézséget okoz a Parkinson-kór korai felismerése, a betegség tünetei ugyanis csak azután válnak láthatóvá, hogy az agy mozgásért felelős részét már tönkretette. Az MIT kutatói most úgy látják: a számítógép billentyűzete segítségével könnyen felismerhetővé válhat a kór.

Fazekas István

A közelmúltban elvégzett vizsgálatukkal összefüggést kerestek a gépelési szokás, valamint a motoros funkciók működése között. A kutatás során egy erre kifejlesztett szoftverrel azt figyelték, a tesztalanyok milyen hosszan tartják nyomva a billentyűket. Bár a motoros reakciók lassulásából nem következik egyenesen, hogy az illetőnek Parkinson-kórja van, a szakemberek szerint az eljárás alkalmas lehet a betegség kiszűrésére.

Az MIT kutatói szerint a billentyűzet-teszt később lehetővé teheti, hogy az orvosok még jóval a Parkinson-tünetek megjelenése előtt megkezdjék a páciensek kezelését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!