Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Forradalmian új, ám meglepően egyszerű alapokon nyugvó eljárást dolgoztak ki a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói arra, hogy idejében felismerhető legyen a Parkinson-kór.
Az orvosoknak komoly nehézséget okoz a Parkinson-kór korai felismerése, a betegség tünetei ugyanis csak azután válnak láthatóvá, hogy az agy mozgásért felelős részét már tönkretette. Az MIT kutatói most úgy látják: a számítógép billentyűzete segítségével könnyen felismerhetővé válhat a kór.
A közelmúltban elvégzett vizsgálatukkal összefüggést kerestek a gépelési szokás, valamint a motoros funkciók működése között. A kutatás során egy erre kifejlesztett szoftverrel azt figyelték, a tesztalanyok milyen hosszan tartják nyomva a billentyűket. Bár a motoros reakciók lassulásából nem következik egyenesen, hogy az illetőnek Parkinson-kórja van, a szakemberek szerint az eljárás alkalmas lehet a betegség kiszűrésére.
Az MIT kutatói szerint a billentyűzet-teszt később lehetővé teheti, hogy az orvosok még jóval a Parkinson-tünetek megjelenése előtt megkezdjék a páciensek kezelését.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.