Szlovéniában előre hozott választásokat írtak ki
Feloszlatta a parlamentet, és új választásokat írt ki Borut Pahor szlovén köztársasági elnök július 13-ára - jelentették be vasárnap Ljubljanában.
Feloszlatta a parlamentet, és új választásokat írt ki Borut Pahor szlovén köztársasági elnök július 13-ára - jelentették be vasárnap Ljubljanában.
Alenka Bratusek, Szlovénia május elején lemondott kormányfője új balközép pártot alapított szombaton, csupán néhány héttel a júliusban esedékes előre hozott választások előtt.
A kínai China Southern Airlines sajtóhírek szerint komoly érdeklődést mutat a ljubljanai légikikötő iránt, és állítólag ők lehetnek a befutók a repülőtér privatizációjában. Az eladással kapcsolatban ugyanakkor még semmi sem biztos, tekintve, hogy összesen 20 cég mutatott érdeklődést a szlovén vállalat megvásárlása iránt.
Korábbi bejelentésének megfelelően lemondott hétfőn Alenka Bratusek szlovén miniszterelnök. A balközép szlovén kormány vezetője a közösségi médián keresztül közzétette lemondási nyilatkozatának fényképét.
Szlovénia miniszterelnöke előrehozott parlamenti választást akar. Alenka Bratusek kedden azt mondta: úgy tisztességes, ha az emberek eldönthetik, hogy ki vezesse az országot a következő négy évben. A kormányfő pénteken elveszítette pártja, a balközép Pozitív Szlovénia elnöki tisztét, ezért javasolta az idő előtti választást.
Másodfokon is kétévi letöltendő börtönre ítélték Janez Jansa volt szlovén kormányfőt egy vesztegetési ügyben.
Újabb banknak dob mentőövet az állam Szlovéniában: a Banka Celje immár a hatodik pénzintézet az országban, amelyet az állam feltőkésít, hogy megmentse a csődtől.
Hamarosan célt érhet Ausztriának az a múlt évben újjáéledt törekvése, hogy a Déli Áramlat gázvezeték egyik végpontjává váljon. Nyugati szomszédunkhoz magyar területen vezetne a cső nyomvonala, de Szlovénia is meg szeretné szerezni ugyanezt a tranzitszerepet – közölte a Világgazdaság.
Megvonta a bizalmat pártja a szlovén kormányfőtől, Alenka Bratusek bukása előre hozott választáshoz vezethet.
Mariborban nyílt meg Szlovénia első roma étterme. A projekt ötletgazdája szerint az étterem segít jobban megismertetni a roma kultúrát a betérő vendégekkel, egyszerre kínálva számukra kulturális és kulináris élményt.
A szlovén központi bank előrejelzése szerint idén már nő az ország gazdasága két év recesszió után.
Elindult a ljubljanai repülőtér privatizációja, a 75 millió eurós piaci kapitalizációval rendelkező légikikötőre mától lehet beadni az ajánlatokat. A repülőtér nyereséges, nincsen eladósodva.
Habár az elmúlt 10 évben Magyarország valóban erősen lemaradóban van a térségtől, ám Zsiday Viktor befektetési szakértő szerint a közgazdászok többsége jelentősen túlbecsli a hazai és a lengyel, szlovák, cseh gazdaság növekedési potenciálja között a különbséget. Szerinte az utóbbi évek kiigazításai következtében 3-10 százalékkal lehet kisebb a magyar GDP, mint a megszorítások nélkül lenne. A mostani versenyellenes, voluntarista gazdaságpolitika ellenére 2-3 százalékos GDP-bővülésre lehetünk képesek, megfelelő gazdaságpolitikával pedig akár a 7 százalék sem elképzelhetetlen Zsiday véleménye szerint.
A szlovén kormány egy héttel elhalasztotta a ljubljanai repülőtér privatizációs folyamatának megnyitását, mivel a közlekedésügyi minisztérium egy repülőtérrel kapcsolatos dokumentumot még nem véglegesített. Délnyugati szomszédunk kormánya idén nyárra már el is szeretné adni nyereséges és növekvő légikikötőjét. A régióban a többi repülőtér is növekvő pályán van.
A szlovén kormányfő közlése szerint 2014 végéig eladják az állami kézben lévő Adria Airways légitársaságot. Alenka Bratusek szerint a potenciáls vevőjelöltekkel már zajlanak a tárgyalások.
A TriGránit azt fontolgatja, hogy kiszáll a szlovén főváros új busz és vasúti termináljának megépítéséből. A Demján Sándor érdekeltségi körébe tartozó vállalat így egy 250-300 millió eurós ljubljanai beruházásról mondana le. A cég amiatt távoznia, mivel nem sikerült megállapodni az állami szubvencióról, a szlovén vasutak vezetője szerint ugyanakkor a TriGránit csak nyomást gyakorol a kormányzatra a megfelelőbb támogatásért.
Két és fél éves börtönbüntetésre ítélte Zoran Thaler volt európai parlamenti képviselőt a ljubljanai kerületi bíróság kedden, miután bűnösnek vallotta magát az ellene felhozott korrupciós vádakban. Az ügyben eljáró bíró a szabadságvesztés mellett 32 ezer 250 eurós pénzbírságot is kiszabott a politikusra, akit öt évre eltiltott a közügyek gyakorlásától.
Kiszállhat az új ljubljanai busz- és vasúti terminál építéséből a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Trigránit, mivel a cég eddig nem kapott állami támogatást a 250-300 millió eurós projektre - jelentette kedden a szlovén STA hírügynökség.
Továbbra is rendkívül nehéz a helyzet Szlovéniában a zord téli időjárás miatt, amelynek már egy halálos áldozata is van. Mintegy 45 ezer háztartásban még mindig sincs áram - jelentették csütörtökön a helyi hatóságok.