Új pártot alapított a távozó szlovén kormányfő

Alenka Bratusek, Szlovénia május elején lemondott kormányfője új balközép pártot alapított szombaton, csupán néhány héttel a júliusban esedékes előre hozott választások előtt.

  • MTI MTI
Új pártot alapított a távozó szlovén kormányfő

Szlovéniában május elején súlyos belpolitikai válság alakult ki, amikor Bratusek benyújtotta lemondását a miniszterelnöki tisztségről, mert április 25-én elveszítette pártja, a Pozitív Szlovénia elnöki tisztét a ljubljanai polgármesterrel, Zoran Jankoviccsal szemben.

Az Alenka Bratusek Szövetsége (ZaAB) nevű új párt azt reméli, hogy a szavazatok növelése érdekében sikerül szövetséget kötnie a többi mérsékelt baloldali párttal a július 13-ára kiírt voksolás előtt.

A baloldali politikai platformok, amelyek közül többen jelen voltak a ZaAB szombaton Ljubljanában tartott alapító gyűlésén, helyeslik az együttműködést. Ilyen például Miro Cerar ismert jogászprofesszor pártja vagy Igor Soltes egykori szlovén számvevőszéki elnök Hiszek nevű tömörülése, amely a múlt héten lezajlott európai parlamenti választásokon "debütált", és rögtön mandátumot szerzett.

A rendkívül alacsony részvételi arányt felmutató EP-választásokon a jobboldali, konzervatív Szlovén Demokrata Párt (SDS) fölényes győzelmet aratott: begyűjtötte a voksok 24,9 százalékát, és a nyolc szlovén mandátumból hármat szerzett meg.    Az április végén kialakult belpolitikai válság óta készített közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a választók legfeljebb 12,2 százaléka támogatná Bratuseket a parlamenti választásokon. Elemzők úgy vélik, a leköszönő kormányfőnek jó esélyei vannak arra, hogy új pártja bejusson a parlamentbe, ugyanakkor a baloldali pártoknak össze kellene fogniuk ahhoz, hogy megnyerjék a szavazást.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.