Elhurcolták az oroszok a zaporizzsjai atomerőmű vezérigazgatóját
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség aggódik, de nem tud többet annál, minthogy az erőmű első emberét péntek este őrizetbe vették és ismeretlen helyre szállították.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség aggódik, de nem tud többet annál, minthogy az erőmű első emberét péntek este őrizetbe vették és ismeretlen helyre szállították.
Jens Stoltenberg azt mondta, a háborúért kizárólag Vlagyimir Putyin felelős. „Ha az oroszok felhagynak a háborúval, béke lesz. Ha az ukránok hagynak fel vele, azzal megszűnnek önálló államnak lenni” - tette hozzá.
„Soha nem fogjuk elismerni a területek jogtalan annektálását” – írták.
Rosszija, Rosszija! – hangzott el a színpadon.
Putyin falat épített az orosz társadalom és a valóság közé, de ahogy ez omladozik, úgy foszlik szerte a támogatottsága a nyugati világ szélsőjobboldali köreinek is, akik kitartanak az agresszor pártján – erről is beszélgettünk a Brain Baron tartott előadása előtt Malcolm Gladwell kanadai íróval, újságíróval. A bestseller-szerző szerint Putyin háborúja már az első erkölcsi kérdésnél megbukott, és szerinte nem fog évekig tartani – cserébe Ukrajna győzelme megmutatná a demokráciák erőfölényét a tekintélyelvű kleptokráciákkal szemben.
Kiküldött tudósítónk az ukrán hadsereg által frissen felszabadított területeken dolgozik. Csütörtökre egy aknamentesítő egységhez csatlakozott, velük jutott el olyan falvakba, amelyek több mint fél évig voltak orosz uralom alatt. Képsorozata nem öncélú "macskakontent": a harcok során települések sora vált lakhatatlanná, az utcákon csak a házikedvencek maradtak. Földes András pénteki úti célja Izium volt, hogy a tömegsírokról elhíresült városban nézze meg, miként reagálnak a lakók Putyin bejelentéséhez a négy ukrán megye bekebelezéséről.
Nem tartja valószínűnek, hogy a Putyin által elrendelt mozgósítás miatt rövid távon komoly tiltakozási hullám indulna Oroszországban, mégsem pesszimista Andrej Losak emigrációba kényszerült orosz újságíró, dokumentumfilmes.
Bár az oroszokat kiszorította innen az ukrán hadsereg, a határközeli nagyváros továbbra sem biztonságos. A hvg.hu-nak a helyszínre érkező tudósítja megtudta, hogy az oroszok jobb híján légvédelmi rakétákkal lövik a földi célpontokat. Földes András az ukránok által felszabadított területekről jelentkezik.
Katonai problémáira válaszul Vlagyimir Putyin részleges mozgósítást és Ukrajna egy részének annektálását rendelte el – ez mindenkire veszélyes, de az orosz elnök szemszögéből racionális lépés. Orbán Viktor is a válság mélyítéséhez járul hozzá, de csak ő tudja, miért.
Az iráni drónok elleni védekezéshez is adnak fegyvereket.
Az angol védelmi tárca szerint már többen léphettek le a mozgósítás előtt Oroszországból, mint amennyien megrohanták Ukrajnát; a gázszivárgások akár éghajlati katasztrófához vezethetnek.
A bejelentés hatásárra egyből kilőtt a földgáz ára.
Mozgáskorlátozottakat is besoroztak volna Oroszországban, a Spiegel szerint a CIA már hetekkel korábban figyelmeztette a német kormányt, hogy az oroszok arra készülnek, hogy felrobbantják valamelyik gázvezetéket a Balti-tengeren. Ez volt a „népszavazás” utolsó napja. Összefoglaló.
Az orosz elnök szerint az egész orosz társadalom erre figyel.
Artyom Kamargyin egy felolvasóesten vett részt, ahol a részleges mozgósítás ellen tiltakoztak.
Az orosz propagandasajtó nyolcvanszázalékos részvételi arányokról számolt be Luhanszkból és Donyeckből is, azonban hogy ebből mi igaz, az ellenőrizhetetlen. Egy szinte biztosnak tűnik: Oroszországon kívül nem lesz sok ország, ami elismeri a "népszavazások" eredményeit. Oroszország közben elengedte a kémkedéssel vádolt, vlagyivosztoki japán konzult.
Az Európai Parlament Közlekedési és Turisztikai Bizottsága az Ukrajna és az EU közötti infrastruktúráról tartott vitát, ahol kiderült, milyen fontosak az apró infrastrukturális és vámszabályok. A vasúti vágányok szélessége, a vámhatárokon felállított mérlegek mennyisége vagy az állategészségügyi szabályok ugyanis meghatározók lehetnek abban, mennyi élelmiszer és egyéb ukrán termék kerül az európai és a világpiacra - és milyen áron.
Az ukrán–magyar határszakaszon 6201-en léptek be vasárnap Magyarországra, a román–magyar határszakaszon belépők közül pedig 5569-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – tájékoztatott az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) hétfőn.
Ezt azért érdemes fenntartásokkal kezelni.
Mielőtt az ukrajnai Azov-ezred tagja, Bohdan orosz hadifogságba esett, részt vett a mariupoli csatában, amelynek végét az acélmű bunkerében vészelte át. Egy fogolycserének köszönheti, hogy most szabad, de vissza akar térni a frontra. Náci jeleket visel a pólóján, de tagadja, hogy náci lenne. A héten egy újabb fogolycsere következményeként váratlanul elengedték az Azov-ezred parancsnokait is.