szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

„Soha nem fogjuk elismerni a területek jogtalan annektálását” – írták.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Határozottan elutasították és elítélték” az Európai Tanács tagjai pénteken közzétett közös nyilatkozatukban Vlagyimir Putyin azon döntését, amivel az Orosz Föderációhoz csatolta a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaságot, valamint az invázió kirobbanása után részben orosz megszállás alá vont Herszon és Zaporizzsja megyéket.

A Tanács kiemelte: Oroszország a szabályokon alapuló nemzetközi rend szándékos aláaknázásával, Ukrajna függetlenséghez, önállósághoz és területi egységhez fűződő alapvető jogainak megsértésével, valamint az ENSZ Alapokmányában és a nemzetközi jogban rögzített alapelvek megsértésével a globális biztonságot is kockáztatja.

„Nem ismerjük el és soha nem fogjuk elismerni az elfoglalt ukrán területeken tartott népszavazások eredményét. Soha nem fogjuk elismerni a területek jogtalan annektálását. A határozatok semmisek, semmilyen joghatással nem járhatnak. A Krím, Herszon, Zaporizzsija, Donyeck és Luhanszk Ukrajna részét képezik”

– írták. Az Európai Tanács levelében felszólít minden államot és nemzetközi szervezetet, hogy utasítsák el a területek orosz bekebelezését. Kijelentették: Ukrajna legitim joga honvédő háborút folytatni az orosz agresszióval szemben azért, hogy visszanyerje teljes ellenőrzését területei felett, továbbá Ukrajnának joga van felszabadítani a megszállt területekeit a nemzetközileg elismert határain belül.

„A Kreml nukleáris fenyegetései, a katonai mozgósítás, az, hogy Ukrajna egyes területeit Moszkva Oroszország részeként kezeli, valamint az az állítás, hogy a háború jelenleg orosz területen zajlik, nem ingatja meg Ukrajna támogatása melletti elhatározásunkat” – tették hozzá.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is reagált előzőleg az orosz elnök bejelentésére. Von der Leyen azt írta, hogy "a Putyin által meghirdetett illegális annexió nem változtat semmin. Az orosz megszállók által illegálisan elfoglalt összes terület ukrán föld, és mindig is e szuverén nemzet része lesz".

Az ukrajnai „népszavazások” eredményeiről, valamint Vlagyimir Putyin beszédéről itt írtunk bővebben:

A kocka el van vetve: Oroszország hivatalosan is elrabolta Ukrajna ötödét

Vlagyimir Putyin pénteken bejelentette, Oroszország „elfogadja" négy, Ukrajnához tartozó megye - Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk - csatlakozási kérelmét. Az orosz államfő ezzel kizárta a közeli béke, de még a tűzszünet esélyét is: az annexió után Kijevnek és Moszkvának nincs miről tárgyalnia.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!