A spanyol csoport olyan módszert fejlesztett ki, amivel DNS- és RNS-darabokat szénszálas nanocsövek belsejébe tudtak kötni, az így létrejövő kémiai mechanizmus révén pedig képesek voltak baktériumokat érzékelni igen kis mennyiségben is. A csoport először a hastífuszt okozó Salmonella typhi baktériumra készítette el kémiai érzékelőjét - a WHO világegészségügyi szervezet adatai szerint a betegségnek évente több mint félmillió halálos áldozata van.
A bioszenzor kellő fejlesztés után biztonságos és hatékony tesztmódszerként szolgálhat, ugyanis a vizsgált vízmennyiségben képes másodpercek alatt észlelni a baktériumok jelenlétét. A DNS-darabok pár másodperccel azután, hogy a szalmonellabaktériumok közelébe kerültek, hozzájuk kapcsolódtak, ez pedig azonnal érzékelhető elektromos jelzést adott.
A rendszer különlegessége az, hogy képes azt is jelezni, ha 5 milliliter vízben egy baktérium van, illetve milliliterenként képes maximum 1000 darabig megszámolni a sejtek mennyiségét. Így nem csak azt tudjuk megmondani, hogy van-e a tesztelt vízmintában patogén, hanem azt is, hogy ezekből mennyi van, ez pedig doktoroknak és járványkutatóknak felbecsülhetetlen segítséget adhat a jövőben. A csoport jelenleg más baktériumokkal is működő észlelőmechanizmusok kifejlesztésén dolgozik.
Sértetlen gyomorral vészelhetjük át az egzotikus utazásokat
Mostantól nem kell többet tartanunk attól, hogy mit iszunk külföldi útjaink során. A spanyol Rovira i Virgili Egyetem kutatócsoportja ugyanis olyan bioszenzort fejlesztett ki, ami annyira érzékeny, hogy már azt is jelezni tudja, ha 5 milliliterben talál 1 baktériumsejtet - írja a Singularity Hub hírportál.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.