szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Arizonai Állami Egyetem díjakkal is elismert kutatója, Paul Davies fizikus szerint a földönkívüliek keresésében új módszerekre lenne szükség. Szerinte nem a világűrt kéne fürkészni, hanem bolygónk baktériumait kellene alaposabban átvizsgálni, nem földönkívüli eredetűek-e - írja a Discovery News. Mások szerint viszont a Föld egyre kevesebb rádióhullámot bocsát ki, így nehezebben észlelhető a világűrből.


A földön kívüli élet nyomai az orrunk előtt lehetnek - véli Paul Davies fizikus -, hiszen akár az orrunkban lévő baktériumok is származhatnak más égitestről. A Föld baktériumainak mindössze 1 százalékát ismerjük manapság, így könnyen lehet: vannak közöttük "idegenek" is. Bár vannak egészen különleges baktériumok a Földön (nagyon forró vízben élő vagy éppen vegyi anyagokat fogyasztó élőlények), de ezekről egyelőre nem sikerült igazolni, hogy nem a mi bolygónkról származnak.

Ha Daviesnek igaza van, akkor a Földön nem egyetlen időpontban alakult ki az élet, hanem akár egymás után többször is, hiszen földönkívüli, bológiai következményekkel járó hatások sokszor érhették a bolygó felszínét. Az arizonai fizikus a brit tudományos akadémia, a Royal Society konferenciáján mondta el véleményét, amit egyelőre semmilyen tudományos bizonyíték sem támaszt alá.

© sxc.hu

A földönkívüliek létezését kutató SETI-projekt igazgatója, Jill Tarter azt mondja, hogy lelkesek ugyan Davies ötletétől, amit már 2007-ben megfogalmazott egy újságcikkben, de egyelőre nem találtak olyan baktériumot, amely igazolta volna a fizikus tézisét. Davies maga sem teljes biztos abban, miként lehetne eldönteni egy élőlényről, hogy földönkívüli-e. A különböző mélytengeri és más furcsa baktériumok ugyanis nem feltétlenül egy eltérő életformát jelentenek. Leginkább talán az bizonyíthatná egy baktérium "idegenségét", ha olyan "egzotikus" elemekből állna, amelyek a Földön teljesen szokatlanok egy élő szervezetben - véli az arizonai fizikus. Természetesen még ilyenre sem bukkantak eddig a tudósok, ezért a kérdés továbbra is nyitva marad.

Érdekes megjegyzést fűzött mindehhez Frank Drake, aki az első olyan kutatás szervezésében is részt vett a hatvanas években, amelyik rádiójelekkel próbálta felderíteni a földönkívülieket. Drake szerint földünk folyamatosan "csendesedik", halványodik a világűrből nézve, hiszen bolygónkról egyre kevesebb elektromágneses sugárzás indul ki. A tévéadások ugyanis egyre inkább digitálisak, amelyekhez csekélyebb energia szükséges, a kommunikáció pedig szatellitek és száloptikás berendezések révén bonyolódik, így kisebb a világűrbe jutó rádióhullámok mennyisége. "Hamarosan észrevehetetlenek leszünk" - összegezte véleményét Drake a Discovery News szerint.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!