szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Veszélyes lehet egészségünkre a tusolás, állítják a Coloradói Egyetem kutatói, a piszkos zuhanyfejekben ugyanis tüdőbetegségeket okozó baktériumok telepednek meg.


A Proceedings szaklapban publikált tanulmány szerint a kutatók hét amerikai állam kilenc városában ötven tusolófejet vizsgáltak meg. A fürdőszobai felszerelések harminc százalékának belsejében a megengedhető szint százszorosát találták a Mycobacterium aviumból, egy olyan baktériumból, amely tüdőbetegséget okozhat. A baktérium filmszerű réteget képez a tusolófej belsejében, amikor pedig zuhanyzás közben először arcunkra irányítjuk a vízsugarat, akkora adagot kaphatunk belőle, ami garantáltan nem egészséges számunkra.

Mindez valószínű magyarázat arra, hogy az elmúlt években Amerikában miért regisztrálnak egyre több tüdőfertőzést, ráadásul egybe is vág a közvéleménykutatásokkal is, amelyekből kiderül: az emberek egyre többet tusolnak és egyre kevesebbet fürdőznek. A tusolófejekből fröcskölő vízcseppekből kiszabadulnak a baktériumok, és a levegőben megtapadva még könnyen be is lélegezhetjük őket.

A Mycobacterium avium által okozott tüdőbetegség miatt fáradtnak, levertnek érezhetjük magunkat, a betegség más szimptómái a légszomj, a kitartó, száraz köhögés, valamint az általános rossz közérzet. A kutatók szerint a betegség az egészséges, megfelelő immunrendszerű embereket nem érinti - jelenleg az amerikai Health Protection Agency ügynökség munkatársaival azon dolgoznak, hogy megállapíthassák: a baktériumok mekkora és milyen súlyos fertőzésveszélyt jelenthetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!