szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kutatók egy évtizednyi kitartó munkával bukkantak rá a Pa 30 kódjelű objektumra, melynek viselkedéséhez hasonlót még nemigen láttak.

1181-ben a kínai és japán csillagászok egy új, fényes objektumot figyeltek meg a Cassiopea csillagképben. A legvalószínűbb, hogy amit láttak, az egy szupernóva volt, ám 840 év alatt az objektum már eltűnt. Aztán 2013-ban ismét sikerült észlelni, de csak két évvel ezelőtt, 2021-ben nyílt mód szorosabban is megfigyelni.

A szupernóvák maradványa általában úgy néz ki, mint egy világos köd, amely egy felrobbant csillag maradványait veszi körül. Sokban hasonlít egy tűzijátékra. A Pa 30 nevű objektum viszont nem nagyon hasonlít erre – írja az IFLScience.

Robert Fesen, az amerikai Dartmouth Egyetem tudósa szerint sem ő, sem a kollégái nem láttak még olyan objektumot, ami így nézne ki. Úgy véli, ez a maradvány lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy tanulmányozzák a szupernóva egy különösen érdekes típusát, amelyet eddig csak elméleti modellek és távoli galaxisok példái alapján tudtak vizsgálni.

Valami óriásit robbant a távoli űrben, több rekord is megdőlt

A robbanás, ami a BOAT nevet kapta, minden idők legerőteljesebb eseményének tűnik. Valószínűleg egy szupernóvához köthető.

A modellek alapján úgy sejtik, hogy két fehér törpecsillag ütközhetett össze. Ez a csillag-összeolvadás a szupernóvák egy új, Iax (kimondva: egy a x) típusú alosztályát hozza létre. Az elemzések alapján a maradvány kevés hidrogént és héliumot tartalmaz, ám kénben és argonban gazdagok.

A korábbi munkák nem tudták ilyen részletesen jellemezni az objektumot, de becslések szerint körülbelül 1000 éves lehetett, az elhelyezkedése pedig megfelel a 12. századi ázsiai csillagászok megfigyelésének. Az új megfigyeléseknek köszönhetően a csapat megállapította, hogy a szupernóva-robbanás körülbelül 840 évvel ezelőtt történt.

Több mint 50 év után igazolták a tudósok, hogyan keletkeztek a Nappal szomszédos csillagok

A Harvard Egyetem kutatói szerint a Nap valamikor 5 millió évvel ezelőtt került a Lokális Buborék nevű képződmény közepére.

Amikor felrobbant, nagyjából olyan fényes lehetett, mint a Vega. A Vega az ötödik legfényesebbnek látszó csillag az éjszakai égbolton.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!