szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ASO-S elsődleges feladata az lesz, hogy kiderítse: a Nap mágneses mezeje hogyan váltja ki az úgynevezett koronakidobódásokat (CME) és más kitöréseket.

Összesen három műszerből áll az a napmegfigyelő obszervatórium, amit Kína tervez pályára állítani október 9-én, vasárnap, ottani idő szerint reggel 8 óra előtt. Az indítás helyszíne az észak-kínai Jiuquan Satellite Launch Center – írta a Nature. Kína már korábban is útnak indított olyan műholdat, ami képes elemezni a Napot, de a 126 millió dollár értékű ASO-S (Advanced Space-based Solar Observatory) az első olyan, ami többféle eszközzel is rendelkezik.

Az ASO-S elsődleges feladata az lesz, hogy kiderítse: a Nap mágneses mezeje hogyan váltja ki az úgynevezett koronakidobódásokat (CME) és más kitöréseket. Az ASO-S az esetleges összefüggéseket is képes lesz megmutatni, mivel műszerei egyszerre több hullámhosszon is vizsgálódhatnak – mondta Eduard Kontar, a Glasgow-i Egyetem asztrofizikusa, a misszió mögötti bizottság tagja.

Az ASO-S másik neve Kuafu–1; ez a kínai mitológiában szereplő óriás, aki megpróbálta elkapni és megszelídíteni a Napot.

A küldetés legalább négy évig tart majd, ez idő alatt a berendezés állandóan a Nap felé fordulva fogja figyelni a csillagot. Az ASO-S abban is segíthet, hogy pontosabb előrejelzések szülessenek az űridőjárásról. Ehhez a Nap egyik fontos, középső régióját is képes lesz tanulmányozni, azt a részt, ahol a napviharok kialakulnak.

A szonda kezdeti, négy-hat hónapos üzembe helyezési fázisa után az ASO-S adatai bárki számára elérhetők lesznek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!