15 éven át gyűjtötték hozzá az adatokat, íme az univerzum interaktív térképe
Egy amerikai kutató és a társa azt szeretté volna megmutatni a témában nem feltétlenül jártas embereknek, hogy miként is néz ki valójában az univerzum. Kissé ijesztő rájönni arra, valójában mennyire picik vagyunk.
hvg.hu
A Johns Hopkins Egyetem asztrofizikusa egy valóban különleges térképet készített, amelyről a következőképpen vallott egy közleményben: „A csillagászok hosszú évek óta elemzik a Sloan Digital Sky Survey 15 év alatt összegyűjtött adatait (ez egy égboltfelmérés, amelyet egy speciális nagylátószögű tükrös távcsővel folytatnak). Az asztrofizikusok világszerte évek óta elemezik ezeket az adatokat, ami több ezer tudományos közleményhez és felfedezéshez vezetett. Azonban senki sem fordított időt arra, hogy olyan térképet alkosson, amely gyönyörű, tudományosan pontos és elérhető olyan emberek számára, akik nem tudósok. Az a célunk, hogy megmutassuk mindenkinek, hogyan is néz ki valójában az univerzum.”
Map of the Universe
Ez így nem is hangzik annyira bonyolultnak, viszont a megvalósítás igencsak komplikált volt. Az asztrofizikusok által készített térkép csak az univerzum egy szeletét, vagyis körülbelül 200 ezer galaxist jelenít meg, és minden galaxis több milliárd csillagot és bolygót tartalmaz. A Tejútrendszer – a 100 ezer fényév átmérőjű galaxis – mindössze egyetlen pixel a térkép alján.
Ez a galaxistérkép nagyon más léptékű, mint amit megszoktunk. A felhasználók felfelé görgethetnek a térképen, lényegében visszautazva az időben, hogy régebbi, vörösebb eltolódású objektumokat lássanak. A térkép alján lévő jelző mutatja, hogy a felhasználó egy adott ponton milyen messze van az időben.
Sajnos az egyes galaxisokra nem lehet rákattintani, hogy kitaláljuk, mik (vagy hol) vannak. De ennek ellenére a térkép megfelel a céljának: megmutatja, milyen kicsik és újak vagyunk a világegyetem történetéhez és minden kozmikus tartalmához képest.
1925. július 18-án került a boltokba a totalitárius diktatúra megvalósításának első és egyetlen kézikönyve, Adolf Hitler Mein Kampfja. A könyvben kifejtett ideológiára építve történhetett meg a világ legtöbb áldozattal járó háborúja és népirtása is. De milyen utóélete volt Magyarországon?
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.