szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok még vizsgálják, pontosan milyen hatása volt az űrszondának arra az aszteroidára, aminek szeptember végén ütközött neki, de az már biztos, hogy egy jókora adag törmelék szabadult ki belőle.

Nem túlzás azt állítani, hogy szeptember végén elkezdődött az emberiség új korszaka: a NASA belevezetett egy űrjárművet egy aszteroidába, ezzel pedig bebizonyította, hogy elméletben lehetséges eltéríteni a pályájáról egy olyan aszteroidát, ami potenciálisan veszélyes lehet a Földre.

Az esetről több felvételt is láthattunk, most, bő egy héttel az ütközés után pedig a hatalmas chilei teleszkóp, a Southern Astrophysical Research Telescope (SOAR) is közölt egy felvételt arról, mit okozott a DART-misszió.

Miközben a NASA még mindig elemzi az ütközés adatait, hogy kiderítse, valóban eltérítette-e a pályáról a Dimorphost, az már biztos, hogy nem múlt el nyomtalanul az ütközés. A szakemberek szerint az aszteroida körül egy jókora csóva keletkezett. A mérések szerint a törmeléknyom nagyjából 10 ezer kilométeres hosszúságban nyúlik el a becsapódás helyétől.

CTIO / NOIRLab / SOAR / NSF / AURA / T. Kareta (Lowell Observatory), M. Knight (US Naval Academy)

A szakemberek hamarosan újabb adatokkal szolgálhatnak: mekkora mennyiségű anyag szakadhatott ki a Dimorphosból, és mennyire porózus az, ami a csóvát alkotja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!