A Fidesz családmodellje gyengíti a gyerekvállalási kedvet
Pénzügyi ösztönzőkkel a születésszám csak kismértékben növelhető. Vélemény.
Pénzügyi ösztönzőkkel a születésszám csak kismértékben növelhető. Vélemény.
A kormány már most dicshimnuszokat zeng családbarát intézkedéseiről, de mert csak lassan változik a társadalmi attitűd és vélekedés a nemi szerepeket illetően, az intézkedések hatásfoka kétséges. A társadalom nagy része még ma sem fogadja el, ha egy anya a gyereke 2-3 éves kora előtt visszamegy dolgozni. A hatéves kor előtti munkavállalással már megengedőbbek vagyunk, de még messze az áttörés.
Kínában 33,6 millióval több férfi van, mint nő, ezért az átlagosnál is nehezebben találnak párt. A kereslet megteremtette és felfuttatta a randitréning-szolgáltatásokat.
A társadalom elöregedése nem újkeletű jelenség, és nem is csak Magyarországra jellemző. Így is sokkolóak a demográfiai előrejelzések. Tudták, hogy 2060-re majdnem minden harmadik magyar 65 éven felüli lesz? Szülősors című sorozatunk 2. része.
A házelnök szerint ki lehet nevetni a nemzeti konzultációt, de ettől még unokáink jövője múlik azon, ami Európában zajlik jelenleg.
A kormány úgy számol, hogy első évben 10 ezer gyermek után veszik igénybe az egyszeri támogatást.
Riasztó folyamatokat lát az ENSZ a népesedésben.
A Fidesz alelnöke szerint hiába sikeres a pártja, mégsem elég vonzó a fiataloknak, és ezen változtatni kell. Gulyás Gergely a Magyar Időknek adott interjúban beszélt arról is, hogy Németh Szilárd „teleszülős” nyilatkozata „stílusvitát” váltott ki, bár tartalmilag egyetért vele. A politikus az is közölte, hogy az idei Pride helyszínét messziről elkerüli majd.
Bár hivatalosan még mindig csak ködösít, a hvg.hu információi szerint már döntött a kormány a lombikprogram állami támogatásának kiterjesztéséről. A támogatott kezelésre váróknak jó, a magánintézményeknek rossz hírek következnek.
Az elmúlt négy évben több mint kétszázmilliárd forintot költött a kormány a gyermekvállalás ösztönzésére, de évi 2500-nál nem született több gyerek, mint korábban, miközben ennek az összegnek századrészéből is születhetne ugyanennyi, már ha évek óta tartó ígérgetés után végre megemelnék a lombikkezelések drasztikusan alacsony támogatását. A közelmúltban bejelentett kormányzati demográfiai csomag lépései közt nem szerepelt a meddő párok helyzetén könnyítő intézkedés, a magánszolgáltatók kiszorítása viszont e területen is megkezdődött.
Tavaly október elsején 9 millió 803 ezer 837-en éltek Magyarországon a KSH legfrissebb adatai szerint.
Pusztán több anyagi támogatással nem lehet a népességfogyást megállítani, ehhez a magyar társadalom gyermekbaráttá formálására lenne szükség. A kormány friss intézkedései azonban jó irányba mutatnak.
Ez így működik, kultúrák és népek jönnek, mennek és keverednek zsongva, na persze nem túl rég, csak az ún. európai civilizáció kezdetei óta.
A Családok Budapesti Világtalálkozóján jelentette be a miniszterelnök a kormány döntését.
A KSH friss éves országjelentése szerint kevesebb magyar hagyja el az országot, mint korábban, ráadásul a korábban kivándoroltak közül 17 ezer ember hazatért. A születésszám rekordokat dönt – igaz, van még hova javulni –, és a házasodási kedv is nő.
Kisebb csoda – vagy egy azzal felérő kormányzati intézkedési terv – kellene hozzá, hogy megállítsa a kormány a rémisztő mértékű hazai népességfogyást. A már többször beharangozott születésösztönző csomagnak egyelőre csak egy-két részletét ismerni, így magunk próbáltuk meg számba venni, miből válogathat a kormány, ha tényleg évi 30 ezerrel több gyereket szeretne.
Budapest vonzáskörzetében és a keleti országrészben vannak a "szigetek", amelyekben a demográfiai folyamatok pozitív értéket mutatnak.
2010 és 2016 között 78 ezer külföldön született gyermek magyar anyakönyvezését kérték - derült ki egy adatigénylésből. Ez nem sokkal kevesebb, mint ahány gyermek tavaly született Magyarországon