Hoffmann Rózsát kérdezi az MSZP a diákhitelről
Tarthatatlannak ítéli az MSZP az új diákhitelrendszert.
Tarthatatlannak ítéli az MSZP az új diákhitelrendszert.
Már a törékeny gazdasági fellendülést is veszélybe sodorhatja Amerikában, hogy rekordmagasságba szöktek a diákhitelek. A diákok tartozása összességében több mint a hitelkártyákon felhalmozódott lakossági tartozás vagy az autóvásárlásra felvett kölcsönök állománya.
Kormánypárti képviselőknél arról érdeklődtünk, mit üzennek azoknak a fiataloknak, akik egyetemre vagy főiskolára szeretnének menni, de nincs pénzük rá.
Nem lesz átjárható a diákhitel 1 és 2, azaz akik most az 1-es konstrukciót igényelték, azok nem vehetik fel az újat. Az újfajta hitelt egyébként csak azok igényelhetik, akik jövőre kezdik felsőfokú tanulmányaikat - közölte az InfoRádióban a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatója.
A kormány megteremti a jogi és a pénzügyi lehetőségét, hogy az állam visszatérítse a diákhitel összegét azoknak a fiataloknak, akik önköltséggel szereznek jogi vagy közgazdasági diplomát és állami szolgálatba állnak - mondta Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár kedden a parlamentben. Az államtitkár Dúró Dóra jobbikos politikus napirend előtti felszólalására reagált, aki a jogász- és a közgazdászképzés drasztikus csökkentését kifogásolta.
Február 15-ig igényelhetik a diákhitelt azok a hallgatók, akik már márciusban szeretnének a kölcsönhöz hozzájutni.
Tényleg az elmúlt húsz év legnehezebb felvételije elé néznek az idén továbbtanulók? Csődbe mehetnek-e az egyetemek és főiskolák a 2012-es keretszámok miatt? Igaz-e, hogy olcsóbb lesz osztrák vagy szlovén egyetemen tanulni, mint itthon? Összegyűjtöttük a 2012-es felvételivel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.
Életszerűtlennek nevezte a feltételezést Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár, hogy a szűkülő állami támogatás és a szigorodó feltételek miatt a fiatalok inkább külföldre mennek majd tanulni. A hvg.hu-nak adott interjújában úgy vélte: a fiatalok nem korlátként élik meg, hanem célként, hogy élhetnek "az állam nagylelkű ajánlatával".
A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete a felsőoktatási helyettes államtitkárnál és az alapvető jogok biztosánál kezdeményezi annak vizsgálatát, hogy nem sértik-e a hallgatók emberi méltóságát a felsőoktatási törvény azon előírásai, amelyek szerint az intézmény "fizetési kényszert" alkalmazhat a szüleik által eltartott, jövedelem nélküli diákokkal szemben. A szervezet szerint szülők által eltartott, jövedelem nélküli hallgatóktól nem lehet pénzt követelni.
Akár 600 ezer forint diákhitelt is igényelhetnének félévente az egyetemisták és főiskolások 2012-től, ennek jelentős részét azonban kizárólag a költségtérítés és az önköltség kifizetésére fordíthatnák - áll az eduline birtokába jutott, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) által készített tervezetben.
Nem változik jövőre a diákhitel kamata, és a felvehető hitelösszegek is megmaradnak.
Több ponton máshogy képzeli el a pedagógus életpályamodellt a Fidesz alelnöke, az Országgyűlés oktatási bizottságának elnöke, mint az oktatási államtitkár. Pokorni Zoltán az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, hogy több munkát csak magasabb bérért lehet előírni. Ha drágább lesz az önköltséges képzés, akkor már ennek megfelelően kell a diákhitelt felvenni. A törlesztőrészleteket viszont a munkaadó is visszafizetné - vélekedett.
Pokorni Zoltán szerint az önköltséges képzés elterjesztése és az új diákhitel bevezetése után sem szabad növelni a kölcsön törlesztőrészletének mértékét, mert annak emelkedése később akadályozhatja a fiatalokat az otthonteremtésben - olvasható a Magyar Nemzetben.
A készülő köznevelési és felsőoktatási törvénytervezet nem tartalmazza a következő években a felsőoktatásba felvehető diákok keretszámait és azt, hogy mennyien játhatnak államilag támogatott képzésre - mondta Hoffmann Rózsa a Magyar Nemzetnek adott interjújában. Az oktatási államtitkár szerint új diákhitel-konstrukcióra van szükség, amely kimondottan a képzési költséget fedezné.
Már csak négy napig lehet diákhitelt igényelni a 2011/2012-es tanév első szemeszterére. Utánajártunk, mikor érkezik meg a hallgatók bankszámlájára az első részlet, mekkora összeget kérhetnek félévente, és mikor kell elkezdeniük a törlesztést.
Már csak négy napjuk maradt azoknak a hallgatóknak, akik még nem kértek diákhitelt, de már az első, októberi utaláskor szeretnének hallgatói hitelhez jutni – közölte a Diákhitel Központ hétfőn az MTI-vel. Az ősszel az első folyósítási nap október 14. lesz.
Elektronikus úton is intézhetik diákhitellel kapcsolatos ügyeiket a hallgatók a jövőben az újonnan indított Diákhitel Direkt szolgáltatáson keresztül; a hitellel kapcsolatban nyáron több változás is hatályba lépett.
A vidéki egyetemi városokban a teljes albérleti piac 40-80 százalékát teszi ki a diákbérlők aránya. Nélkülük alighanem padlón lenne a vidéki bérlői piac. A bérleti díjak nem változtak, szemben az eladó ingatlanokkal, ahol jelentősen csökkent az értékesítési ár.
Csökken a diákhitel kamata, újra szabad a jelzálogalapú devizahitelezés, megszűnik a passzív táppénz, életbe lép az új számvevőszéki törvény, változik a közúti bírságolás és a médiatörvény is július elsejétől. Utóbbi változása értelmében mától hatósági eljárás indítható a sajtótermékek kiadójával, valamint a lekérhető médiaszolgáltatás szolgáltatójával szemben, a médiaalkotmány, valamint a médiatörvény egyes paragrafusainak megsértése miatt.
Felsőoktatási hallgatók tízezreit húzza be a csőbe a diákhitel-konstrukció, ha nem tájékozódnak a kölcsön felvétele előtt - akár szakember segítségét igénybe véve - a legapróbb részletekig - olvasható a Magyarország Szülők Országos Egyesületének közleményében.