Agrárminiszter: Fenntarthatja Magyarország az ukrán mezőgazdasági termékek importtilalmát
Nagy István szerint tárgyalások folynak arról, hogy milyen további termékköröket is érinthet még az intézkedés.
Nagy István szerint tárgyalások folynak arról, hogy milyen további termékköröket is érinthet még az intézkedés.
A gabona mellett Szlovákia kitiltotta az ukrán cukrot, vetőmagot és egy sor más terméket is.
Az Ukrajnával szomszédos országok az Európai Bizottságra, az EU pedig a gazdasági szereplőkre mutogat, amikor arról van szó, hogy az olcsó ukrán gabona lenyomja az árakat, ami kárt okoz a gazdáknak. Brüsszel egy második kompenzációs csomagot készít elő – az elsőből Magyarország kimaradt.
Mikola Szolszkij hangsúlyozta, hogy a tárgyalásokat folytatni kell az ukrán mezőgazdasági termékek exportjával kapcsolatban.
A szlovák agrártárca szerint kormányzati szinten kell szigorúbb intézkedéseket bevezetni az import szabályozására.
Számos eszközzel védhette volna a magyar piacot az agrártárca az olcsó ukrán gabonával szemben, azonban még a legelemibb vizsgálatokat sem képes módszeresen elvégezni.
A magyar, a lengyel, a szlovák, a román miniszterelnök, valamint a bolgár elnök Brüsszelhez fordultak, hogy az a nagy mennyiségű ukrán import miatt rossz helyzetbe került gazdákat megsegítse.
Az amerikai cég július elsejétől nem szállít semmit Oroszországból.
A pénzügyminiszternek valahonnan elő kell teremtenie 3,5 millió dollárt.
A hivatal az önellenőrzés fontosságát is hangsúlyozta közleményében.
Megtámadták az orosz hajókat, ezért állt le a szállítással. Ukrajna mindeközben végrehajtja az egyezményt.
Oroszország azzal vádolta meg az Egyesült Királyságot és Ukrajnát, hogy ők állnak a Krím félszigetnél az orosz fekete-tengeri flotta ellen szombaton végrehajtott dróntámadás mögött.
Moszkva felmondta a gabonaexportról szóló ENSZ-megállapodást, de ezek szerint az ukrán kikötők blokádját nem állította vissza.
Nőnek az árak, egyre valószínűtlenebb, hogy november után is nyitva marad a fekete-tengeri korridor, miközben Magyarország épp ukrán kukoricával akarja betömni a lyukat, amit a hazai termésen ütött az aszályos nyár.
Összesen 67 millió tonna gabonára és olajos magra számít az ukrán mezőgazdasági minisztérium. Ebből 45 millió tonna jutna exportra, feltéve, ha Oroszország továbbra is engedi a tengeri szállítást.