szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre csak ideiglenesen.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Samuel Vlcan, a szlovák földművelésügyi és vidékfejlesztési tárca vezetője pénteken jelentette be, hogy Pozsony korlátozza az ukrán gabona importját. Most hivatalosan egészségkárosító növényvédőszer-tartalma miatt tiltották be az ukrán gabona és liszt feldolgozását és felhasználását az országban.

A szlovákok is az ukrán gabona behozatalának betiltására készülhetnek

A magyar, a lengyel, a szlovák, a román miniszterelnök, valamint a bolgár elnök Brüsszelhez fordultak, hogy az a nagy mennyiségű ukrán import miatt rossz helyzetbe került gazdákat megsegítse.

A szlovák agrártárca szerint az ukrán gabona behozatala veszélyezteti, sőt ellehetetlenítheti a szlovákiai termelők helyzetét. Ezzel összefüggésben jelezték: a szaktárca már minden – a behozatal szabályozását célzó – törvényadta lehetőségét kihasználta, s további lépések megtételéhez kormányszintű döntésre van szükség.

Korábban Lengyelország és Magyarország is bejelentette az Ukrajnából származó gabona és egyéb élelmiszerek behozatalának tilalmát. Aztán az Európai Bizottság egyik szóvivője a Reuters hírügynökséggel azt közölte: elfogadhatatlan a magyar és a lengyel importtilalom az ukrán gabonára, a kereskedelmet érintő szabályozás ugyanis az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik.

A Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű és 2023. június 30-ig tart, ez Nagy István agrárminiszter szerint elegendő idő lehet érdemi és tartós megoldást jelentő uniós intézkedések meghozatalára, az ukrán áruk teljes körű vámmentességének, a szolidaritási folyosók működésének átgondolására.

Ugyanakkor egy ukrán kollégájával tartott soron kívüli egyeztetést követően Nagy azt is közölte, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek tranzitforgalmát a magyar hatóságok nem fogják akadályozni.

Új kéréssel fordultak a lengyelekhez az ukránok

Előbb Lengyelország, majd Magyarország is megtiltotta az ukrán mezőgazdasági importcikkek behozatalát, Kijev pedig most azt szeretné elérni, hogy Varsó legalább engedje át ezeket a területén, hogy nyugatabbra tudják értékesíteni őket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!