szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar, a lengyel, a szlovák, a román miniszterelnök, valamint a bolgár elnök Brüsszelhez fordultak, hogy az a nagy mennyiségű ukrán import miatt rossz helyzetbe került gazdákat megsegítse.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A közép- és kelet-európai vezetők közösen megfogalmazott levélben arra kérik Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy Brüsszel haladéktalanul hozzon intézkedéseket az Ukrajnából érkező megnövekedett gabonaimport okozta tarthatatlan helyzet kezelésére – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

A megemelkedett energiaárak és inputköltségek az európai gazdálkodókat is súlyosan érintik, amit tetéz, hogy az Ukrajnával határos tagállamokban – így Magyarországon is – "soha nem látott mennyiségben" érkezik be Ukrajnából gabona- és olajosmagimport. Ezen felül a teljes körű vámmentességet élvező ukrán mezőgazdaság az európai piacra nagy mennyiségű baromfit, tojást és mézet is kezdett exportálni, ami így kiszorítja hagyományos piacairól a magyar termékeket, és a termelési költségek szintje alá süllyeszti a gazdálkodók értékesítési árait – áll az agrárminiszter közleményében.

A kelet-európai állam és kormányfők egy olyan komplex intézkedéscsomag kidolgozását kérik az Európai Bizottság elnökétől, amely az érintett gazdák azonnali megsegítését és a kiváltó okok kezelését is magában foglalja. Nagy István szerint a rendkívüli támogatásra fordítható összegeket további források bevonásával meg kell emelni, "mert nyilvánvaló, hogy a Közös Agrárpolitika keretében erre a célra felhasználható forrásokból és a nemzeti költségvetésekből nem oldható meg a helyzet kezelése."

A régió országainak vezetői szerint megoldsát jelenthetne, ha a vámokat és vámkontingenseket visszavezetnék, és ha az EU humanitárius célból felvásárolná a határmenti tagállamokban megtermett és az import okozta árcsökkenés miatt eladhatatlan, betárolt gabonát.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!