Ingyenes gabonát ígért több afrikai országnak Putyin
Az orosz elnök szerint az afrikai országok a jövőben a legfontosabb partnereik közt lesznek.
Az orosz elnök szerint az afrikai országok a jövőben a legfontosabb partnereik közt lesznek.
Hétfőn lejárt a Fekete-tengeri gabonaegyezmény, és nem újítják meg. Moszkva szerint ugyanis nem teljesültek a feltételei, így semmis az alku, amely lehetővé tette, hogy Ukrajna a tengeren exportáljon gabonát és olajos magvakat a behozatalra szoruló országoknak.
A megállapodás létfontosságú a fejlődő országok élelmiszer-ellátása szempontjából – figyelmeztet az ENSZ.
Meghosszabbították az import korlátozását.
Körülbelül kétszáz gazda tüntetett kedden délben Brüsszelben, az Európai Bizottság székháza előtt. A demonstrálók kelet-európai termelők volt, akik Lengyelországból, Szlovákiából, Magyarországról, Romániából és Csehországból érkeztek, a magyar gazdákat mintegy harmincan képviselték. Úgy tűnik, a tiltakozásuk eredményes volt.
Miközben az Európai Bizottság épülete előtt tüntetnek többek között a magyar gazdák is az ukrán gabonadömping miatt, az Európai Bizottság épületében közölték, hogy csak Magyarország nem vonta vissza az ukrán termékekkel szembeni korlátozó intézkedéseket, ami a feltétele az uniós kompenzációnak.
Nagyot esett a magyar GDP, miközben az inflációnk EU-rekorder maradt; az utolsó pillanatban megszületett az orosz-ukrán egyezség a gabonaszállításról; bíróság elé állt Schadl György. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Súlyos éhínség várt volna egy tucat fejlődő országra Afrikában, Ázsiában és a Közel-Keleten, ha nem hosszabbítják meg a fekete-tengeri gabonaszállításról szóló megállapodást. De ha felmondták volna a megegyezést, az az újraválasztásáért küzdő Recep Tayyip Erdogannak is mélyütés lehetett volna. Ezt pedig Vlagyimir Putyin sem akarhatta.
Itt van a kapuban az mezőgazdaságra szánt temérdek uniós fejlesztési pénz, amihez csak úgy jutnak hozzá az agrárcégek, ha önerőt is tesznek hozzá. Ezt úgy kell kiizzadniuk, hogy közben a termékeik drága előállítása miatt kiszorulhatnak a hazai polcokról, így jövedelemtől eshetnek el. Ki és hogyan vágja át a Gordiuszi csomót?
Az EU gesztust gyakorolt az ukrán gabona ügyében, a magyar kormány mégis tovább izmozik. Az exlex állapot a teljes magyar agráriumot sújtja.
Brüsszelben bejelentették, hogy elfogadták azokat a kivételes intézkedéseket az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre, amelyeket többek között Magyarország is követelt.
Magyarország lemond a behozatal teljes tilalmáról, cserébe uniós támogatást kapnak a gazdák.
A tagállamok nagyköveteinek péntek délelőtti döntése értelmében további egy évig vámmentesen jöhetnek a mezőgazdasági termékek az EU-ba.
Nem örülnek a gabonafeldolgozók és -kereskedők az ukrán gabonára kivetett importtilalomnak. Az állattartók nehéz helyzetbe kerülhetnek. A termesztők azok, akiknek jól jött az importstop.
A rizs az egyik legkevésbé fenntarthatóan termeszthető haszonnövény, kirívóan érzékeny a klímaváltozásra, mely súlyosbodásához ráadásul a termesztése még jelentősen hozzá is járul. A termésátlagok zuhannak, ami azért nagy baj, mert a növekvő népesség élelmezéséhez elengedhetetlen ez a gabonafajta. A tudomány megteszi, amit megtehet, kutatócsoportok folyamatosan rukkolnak elő a legkülönbözőbb klímakihívásoknak ellenálló új rizsfajtákkal, de ezek elterjesztését a fő termesztő országokban sokszor elavult politikai intézkedések gátolják.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint ebben az ügyben előrelépés "eddig nemigen látható".
Több amerikai lap is foglalkozik a Fox News tévécsatorna és a Dominion választáslebonyolító cég pereskedésével. A Wall Street Journal szerint a történet arról is szól, hogy "nem szabad bizonytalan kijelentéseket tenni, csak azért, mert a közönség ilyeneket akar hallani". Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A gabonások egyik szakmai szövetsége tiltakozik a gabonaimport leállítása ellen, de úgy tűnik, hogy nem csak ennek a terméknek a kitiltása lesz kellemetlen a fogyasztóknak.