Magyarország is vesz gabonát Ukrajnától
Az aszály következtében Magyarország is importra szorul idén Vitézy Dávid szerint.
Az aszály következtében Magyarország is importra szorul idén Vitézy Dávid szerint.
Oroszország a tengeri blokádot augusztus elején oldott fel, azonban most újra azzal fenyegetnek.
600 ezer tonna gabonát sikerült az ukrán kikötőkből eljuttatni a globális piacra azóta, hogy egy hónappal ezelőtt megállapodás született erről Kijev és Moszkva között az ENSZ és a törökök közvetítésével. Mindenki kockázati felárat számol, mert továbbra is nagy a bizonytalanság az oroszok szándékait illetően.
A két jármű 6300 tonna napraforgóolajjal és 25 ezer tonna búzával megrakodva indult útnak.
A hajó Isztambulban esett át egy ellenőrzésen, ami rendben zajlott. Utána azonban nyoma veszett.
A világ élelmezése nagyban függ Ukrajnától, a legsebezhetőbb országok közül többen tőlük vásárolják a szemesterményt, de az ukrán búza nagyon fontos része az ENSZ-segélyszállítmányoknak is. A háború miatt a silókban ragadt gabona kilapátolása egyelőre nagyon lassan megy, de valahova el kéne rakni a frissen betakarított terményt is, ami az invázió miatt messze nem lesz annyi, mint lehetne. És úgy tűnik, Oroszország is meggondolta magát.
Az európai mezőgazdasági területek közel felén lényeges mértékben szárazabb lett a talaj az utóbbi évtizedekben, állapították meg magyar kutatók. Részben ennek az eredménye, hogy északabbra tolódott a gabonatermesztés súlypontja, a háttérben pedig felsejlik a klímaváltozás. Mindez a hazai gabonatermesztés szempontjából is kockázatot jelent, de a kutatóknak van ötlete, amivel az idei rendkívüli aszály hatásai is mérsékelhetők, és amihez hasonló megoldás alig pár hete már Európai Uniós szinten is körvonalazódik: az árterek visszaadása a folyóknak.
A Kínába, Törökországba és Olaszországba tartó hajók összesen csaknem 170 ezer tonnányi gabonával és napraforgóolajjal indultak útnak.
Idén először a rizs világpiaci ára is csökkent.
Vlagyimir Putyin szokatlanul békülékeny hangot ütött meg, miközben Mikolajivra folyamatosan zuhognak az orosz rakéták. Napi összefoglalónk.
Új korszakot ígért az orosz külügyminiszter az Arab Ligának, Zelenszkij tanácsadója szerint, ha az oroszok továbbra is támadják a kikötőket, nem fog működni a gabonaszállítás. A háború legfontosabb hétfői hírei.
Az ukrán elnök szerint a támadás azt mutatja, hogy nem lehet megbízni az oroszokban.
Innen indulnának a felügyelt szállítmányok a globális piacra.
Bár a harcok nem szűnnek, egyes megállapodásokat sikerült mostanra megkötni, hogy a háború kisebb hatással legyen a világra.
Közösen ellenőrzik majd például, hogy nincsenek-e fegyverek a gabonaszállító hajókon.
Pénteken írhatják alá azt a megállapodást, amiben a két fél között zajló háború ellenére is biztosítanák az ukrán és az orosz gabonaexportot a Fekete-tengeren keresztül. Biztonságos hajózó útvonalakat jelölnének ki, a gabonáért érkező hajókat pedig a törökök ellenőriznék, hogy ne szállítsanak fegyvert. A cél, hogy csökkenjenek a gabonaárak és elkerüljék az egyes térségekben fenyegető éhínséget.
A vasúti pálya, az átrakodók és az úthálózat sem megfelelő nagyobb mennyiségű gabona szállítására egy logisztikai szakember szerint.
A román külügyminiszter szerint valamennyi EU-tagállamnak stratégiai fontosságú érdeke Ukrajna támogatása.
Légvédelmi szirénák hangjára ébredt szombaton több ukrajnai város, miután az oroszok hosszú hatótávolságú rakétákkal támadtak. Közben előrehaladásról számoltak be az ukrán gabonaexportot lehetővé tevő tárgyalásokról.
Közös cselekvési tervet készítenek elő.