Megtehetné, de nem korlátozta eddig a kormány a gabonakivitelt
Nem sokkal az ukrajnai háború kitörése után jelentették be az exportkorlátozást.
Nem sokkal az ukrajnai háború kitörése után jelentették be az exportkorlátozást.
Alig van olyan élelmiszer, amelynek árát nem befolyásolja a terményárak alakulása.
Jobb minőségű búza előállításának új módjáról számolt be egy ausztrál tudósok által vezetett nemzetközi tanulmány.
A világ második legnagyobb gabonatermelője a lépéssel csak ront az orosz-ukrán háború miatt már így is súlyos élelmiszerválságon.
Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol és összehangolja a tagállamok fellépését és kapacitásait annak érdekében, hogy Ukrajnából a megtermelt gabonát el lehessen szállítani.
Ukrajna új logisztikai útvonalak kiépítésében vár segítséget a gabona piacra juttatásához.
Az orosz hadsereg azokról a területekről lopott gabonát, amit már megszállt Kelet-Ukrajnában - közölte az ukrán agrárminiszter helyettese.
Nagy István szerint kontrollra van szükség ahhoz, hogy az élelmiszer- és a takarmányipar számára megfelelő mennyiségű termény álljon rendelkezésre.
Mennyivel jobb lenne, ha a gabonafélék nem a műtrágyából, hanem a levegőből jutnának hozzá a szükséges nitrogénhez, ahogyan a hüvelyesek.
Egyszer sem élt elővásárlási jogával az állam, senkinek nem tiltották meg, hogy gabonát vigyen ki az országból.
Egyre tragikusabbak a gazdasági következményei is Putyin Ukrajna elleni háborújának, mert a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre nemigen képes exportálni – állapítja meg a Bloomberg.
Éhínséget okozhat az ukrajnai konfliktus, mert több népes országban is a háborúzó felektől szerezték be korábban a gabona nagy részét.
Itt a vetés ideje, egyelőre készek a terepmunkára az ukrán termelők, de az üzemanyag nagy részét inkább a hadseregnek adják, és a növényvédő szerek, a vetőmag beszerzése is nehéz. Közben a termelők mentességet kaptak a hadkötelezettség alól.
A Vlagyimir Putyin orosz államfőhöz hű Rt.com tette közzé a gabonatermés lehangoló eredményeit, amelyek valóban rosszak lehettek, ha ezt már Moszkvában is elismerik. Mivel magyarázható a kínos helyzet? Rémes időjárás és a migránsmunka hiánya – írja a portál.
A Haifai Egyetem régészei búza- és árpaszemeket elemeztek, ezekben találtak keményítőmaradványokat. A lelet a Jordán folyó völgyéből származik.
Húszéves rekordokat döntött idén a kukorica ára, amit a kínai keresleten kívül a rossz brazil (és hazai) termés is magyaráz. Emiatt szokatlan módon importkukoricával indították az új szezont a hazai ipari felhasználók. A saját pénztárcánk is érezni fogja a drágulás következményeit, de a szakértők szerint csak később.
A növekvő alapanyagárak és munkaerőhiány sújtja a sütőipart, a másik oldalon viszont a minőségi termékekre nyitott fogyasztók jelenthetnek kiutat az ágazat számára. A kézművesek és a multik kereszttüzében a közepes méretű vállalkozások kritikus helyzetbe kerültek, és azoknak a fogyasztóknak is egyre inkább a zsebükbe kell nyúlniuk a pékáruért, akik nem lelkesednek a minőségi termékek iránt.
Lábon álló gabona lángolt Vas megyében, a tűz kis híján elérte a házakat is.
Most a kenyérért 14, a zsemléért pedig majdnem 15 százalékkal kell többet fizetni, mint egy éve.
Alulértékeljük a kölest, holott kevesebb vízre van szükség a termesztéséhez, ellenállóbb a szárazsággal szemben, és a tápanyagtartalma szempontjából is kiemelkedő – figyelmeztetnek tudósok.