Több száz éves múmiák maradványait találták meg egy svájci gleccseren
A tudósok azt remélik, hogy sikerül rekonstruálni az elhunytak történetének legalább egy részét.
A tudósok azt remélik, hogy sikerül rekonstruálni az elhunytak történetének legalább egy részét.
Minden korábbinál gyorsabban olvad az egyik legnagyobb tiroli gleccser, a már több mint 100 éve módszeres megfigyelés alatt álló Hintereisferner.
Egyes kisebb svájci gleccserek "extrém" mennyiségű jégtömeget veszítettek el ezen a nyáron, a délkeleti országrészben fekvő Corvatsch-gleccseren olyan jégrétegek olvadtak el, amelyek már 7000 éve ott voltak - közölte szombaton a Zürichi Műegyetem (ETH)
Az olasz Alpokban 200 gleccser tűnt el 1895 óta, az alpesi gleccserek egyre jobban zsugorodnak, a jég helyét törmelék és szikla veszi át.
A Dolomitok modern kori történetének legnagyobb tragédiája történt hétvégén, mikor egy hirtelen jégomlás miatt hét ember meghalt, nyolc megsérült és további nyolc embert eltűntként kezeltek. Nem egyedi, ami ott történt, de az elmúlt években szerencséjük volt az Alpokban túrázóknak: a nagy szikla- és jégomlások elkerülték őket. Ha a lavinát egészen pontosan tudják jelezni, a gleccserek omlását miért nem? Kell hegynek búcsút inteni a veszélyessé váló terepek miatt?
A mikroorganizmusokat a Tibeti-fennsíkon lévő gleccserekben találták meg.
A tábor jelenleg 5364 méter magasan áll, az új hely 200-400 méterrel alacsonyabb helyre épül.
Sokkal gyorsabban olvad egy nagyon magasan lévő gleccser, mint arra bárki is számított.
Mesterséges gleccserekben tárolnának vizet chilei klímakutatók. A déli félteke téli esővizét fagyasztanák meg, hogy a december és február közötti száraz hónapokban felhasználják.
Egyre több lesz a forró nap, az aszály és az erdőtűz, eső pedig, ha esik, egyre inkább özönvízszerűen hullik le – többek között ezeket az időjárási forgatókönyveket jósolják Magyarországnak és a régiónak a klímaváltozás nyomán. A Másfélfok összeszedte, mire számíthatunk.
Két évtizeden belül jégfoltokká olvadhatnak a Pireneusok gleccserei a klímaváltozás miatt spanyol kutatók szerint.
A speciális takarókkal 70 százalékkal tudják csökkenteni az olvadást.
Az amerikai Ohiói Állami Egyetem tudósai egy tibeti gleccserből vett mintában összesen 33 vírus genetikai kódját találták meg, de csak négy volt olyan, amivel már találkozott az emberiség.
A harminc évvel ezelőtti klímában a bajor gleccserek még jól megéltek, a mai sugárzási és hőmérsékleti viszonyok között azonban már nem.