Mesterséges gleccserekben tárolnának 100 000 000 liter vizet chilei klímakutatók
Mesterséges gleccserekben tárolnának vizet chilei klímakutatók. A déli félteke téli esővizét fagyasztanák meg, hogy a december és február közötti száraz hónapokban felhasználják.
MTI
Az úgynevezett Nilus projekten, amelyet egy indiai kezdeményezés inspirált, jelenleg a Santiagótól délkeletre lévő hegyvonulat, a Cajon del Maipo hegycsúcsain dolgoznak a szakértők. A Nilus megoldást keres a hatalmas vízválságra, mellyel Chile és az egész világ szembesül.
„Olyan megoldást keresünk, amely segítségével hosszú időn át megóvhatjuk a hegyekben a vizet, majd a lejjebb lévő községekhez juttathatjuk” – mondta Enrique Gellona, a program vezetője.
A projekt prototípusát a Cajon legmagasabb része, a Parque Arenas területén tesztelik. Itt a nagyon alacsony éjszakai hőmérsékletnek köszönhetően le lehet fagyasztani a vizet. A szakértők százmillió liter vizet akarnak szilárd állapotban tárolni. Ez többé-kevésbé el tudna látni egy 100 ezer fős közösséget nagyjából három hónapig – mondta Roberto Lara, a Nilus mérnöke.
Chilében évek óta súlyos szárazság pusztít. Kutatók és környezetvédő aktivisták arra figyelmeztetnek, hogy az Andok gleccserei egyre jobban zsugorodnak.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.