Hat évig titkolták: országszerte ott van a glifozát a felszíni és talajvízben
Egy 2019-es kutatásból derült ki, hogy minden tájegységben megtalálták a vizekben a gyomirtó szert, de az eredményeket nem hozták nyilvánosságra.
Egy 2019-es kutatásból derült ki, hogy minden tájegységben megtalálták a vizekben a gyomirtó szert, de az eredményeket nem hozták nyilvánosságra.
Most viszonylagos csönd van a rossz hírű gyomirtó szer, a glifozát körül, sőt néhány hónapja az EU-ban tíz évvel meghosszabbították a használati engedélyét. Az egyik nagy gyártó, a német Bayer mindenesetre, különösebb hírverés nélkül, a vegyszer barátságosabb utódjának fejlesztésén dolgozik.
Meghosszabbította a glifozát engedélyét az Európai Bizottság. A gyomirtó szerről azt sejtik, hogy rákkeltő, és hogy a méhekre is káros hatással lehet, de hiába érveltek ellene a természetvédők.
A Magyar Természetvédők Szövetsége már korábban úgy fogalmazott, hogy a glifozát további használata katasztrofális is lehet az emberiségre nézve – most egy új kutatás rávilágít, hogy a fiatal korban kialakuló leukémiával is összefüggésbe hozható a szer.
A Magyar Természetvédők Szövetsége szerint a glifozát további használata katasztrofális is lehet az emberiségre nézve.
Új, vegyszermentes technológiát tesztel a főváros.
Egy méhész házaspár így tiltakozott a glifozát használata miatt.
Sőt, a glifozáttal kapcsolatos adatok sem állnak rendelkezésre.
A betegek 10 milliárdot követelnek a Bayertől.
Közvetve felelős lehet a méhek pusztulásáért a a glifozát egy amerikai kutatás szerint.
Egy vizsgálat 61 termék közül 48-ban kimutatta a szert.
Öt évre megújítja a glifozát nevű növényvédőszer-hatóanyag engedélyét az Európai Unió. A zöldek felháborodtak, a termelők közül sokan hosszabb időre szóló engedélyt láttak volna szívesen. Magyarország is megszavazta a döntést.
Az Európai Parlament 2022 decemberéig teljesen betiltaná a glifozát tartalmú növényvédő szereket és addig is szigorítanának a használatukon.
Egy uniós vizsgálat kiderítette, hogy a brokkolival, a szőlővel, a banánnal és a paprikával érdemes vigyázni.
A glifozát hatóanyag semmilyen mértékben sem minősíthető rákkeltőnek az Európai Vegyianyag Ügynökség Kockázatértékelési Bizottsága szerint. Ugyanakkor ez még nem jelenti a hatóanyag megújítását – erről legkésőbb 6 hónap múlva születik döntés.
Az LMP szerint el kell utasítani a rákkeltő kockázatú glifozát növényvédő szer további használatát az Európai Unióban. A párt közleménye szerint az Orbán-kormány támogatja a szer alkalmazását.
Az uniós tagországok képviselői egyelőre nem szavazták meg a glifozát gyomirtó szer június végén lejáró engedélyének meghosszabbítását.