szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Természetvédők Szövetsége már korábban úgy fogalmazott, hogy a glifozát további használata katasztrofális is lehet az emberiségre nézve – most egy új kutatás rávilágít, hogy a fiatal korban kialakuló leukémiával is összefüggésbe hozható a szer.

Egy szerdán bemutatott tanulmány új adatokat közölt arról, hogy a korábban is rákkeltőnek vélt glifozát tartalmú gyomirtó szerek alacsony szintje hogyan okozott leukémiás eseteket fiatal patkányoknál a korai kitettséget követően. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Pesticide Action Network (PAN) Europe

kéri a magyar kormányt, hogy jelen információk tükrében változtassa meg a rákkeltő kockázatú glifozát további használatát eddig támogató álláspontját, és ne szavazza meg a gyomirtó újraengedélyezését.

Mint kifejtik, az olaszországi Ramazzini Intézet koordinált „Globális glifozát-tanulmány” (Global Glyphosate Study) nevű nemzetközi, több intézményt érintő kutatás első karcinogenitási adatait szerdán mutatták be Bolognában, egy nemzetközi konferencia keretében. A tanulmány eredményei új fénybe helyezik a glifozát totális gyomirtó újraengedélyezésével kapcsolatos uniós vitát.

A glifozát engedélyezett használatának 10 évre történő megújításáról szóló döntő fontosságú második uniós szavazás november közepére várható. Az októberi első szavazás során nem érték el az újraengedélyezéshez szükséges minősített többséget.

Az Európai Bizottság még tíz évig engedélyezné egy rákkeltő gyomirtó használatát

A Magyar Természetvédők Szövetsége szerint a glifozát további használata katasztrofális is lehet az emberiségre nézve.

Mindezek fényében a PAN Europe, az MTSZ és a WeMove felszólítja az Európai Bizottságot, hogy vonja vissza a glifozát engedélyének megújítására vonatkozó jelenlegi javaslatát, tekintettel a több kutatóintézet által végzett globális glifozát-tanulmányból származó új bizonyítékokra, amelyek szerint a glifozát már alacsony dózisban is rákot okoz.

„Az uniós intézményeknek messzemenően figyelembe kell venniük ezt a magas színvonalú tanulmányt, amely riasztó új bizonyítékokkal egészíti ki a glifozátnak a nyirokrendszerben kifejtett rákkeltő hatásáról szóló korábbi megállapításokat, amelyeket egérkísérletek és humán epidemiológiai tanulmányok is alátámasztanak” – emeli ki Simon Gergely, a Pesticide Action Network Europe szakértője.

Árt a méheknek a világ legelterjettebb gyomirtója

Közvetve felelős lehet a méhek pusztulásáért a a glifozát egy amerikai kutatás szerint.

„A tanulmány alátámasztja, hogy a glifozát engedélyének megújítását célzó javaslat feltétlenül megkérdőjelezhető, sőt egyértelműen ellentétes az uniós jogszabályokkal. Az európai hatóságok óriási hibát követtek el, amikor azt a következtetést vonták le, hogy a glifozát és a reprezentatív készítménye biztonságos. Most az lenne az egyetlen helyes lépés, ha az EU visszavonná a jelenlegi újraengedélyezési javaslatot, és nem javasolná a glifozát újraengedélyezését” – jegyzi meg Angeliki Lysimachou, a PAN Europe tudományos és szakpolitikai vezetője.

Mint hozzáfűzik, az októberi tagállami szavazás során 9 ország nem, a többi tagállam – köztük Magyarország – támogatta a glifozát újraengedélyezését, de minősített többség híján november közepén újra szavaznak a tagállamok a glifozát európai sorsáról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!