Steven Seagal és Oliver Stone is Putyinnal együtt parádézott a Vörös téren – fotók
A közép-ázsiai posztszovjet országok vezetői az orosz elnökkel egy sorban kaptak helyet.
A közép-ázsiai posztszovjet országok vezetői az orosz elnökkel egy sorban kaptak helyet.
A világ nyugati és keleti része is nagy erőkkel készül a náci Németország fölött aratott győzelem 80. évfordulójának megünneplésére, és félreértés ne essék, nekik van is mit ünnepelni rajta, ám itt a két világ közötti fura, egyszerre senki és mindenki földjén, Európa lichthófján nehéz győzelemként megélni a történteket, függetlenül attól, hogy annak idején ki és melyik oldalon vett részt a háborúban.
Szintet lépett a Kína és Oroszország közötti együttműködés, Moszkvának pedig esze ágában sincs befejezni az Ukrajna elleni, igazságosnak tartott háborút – ezek a fő üzenetek a Vörös térről, ahol pénteken közel harminc ország vezetői vettek részt Vlagyimir Putyin orosz elnök társaságában a hagyományos győzelem napi díszszemlén.
29 külföldi állam vezetője vesz részt a május 9-ei győzelem napi moszkvai katonai díszszemlén, ami a hivatalos orosz magyarázat szerint azt mutatja, hogy egyre nő az ország nemzetközi tekintélye. A vendégek közül csak hárman jönnek Nyugatról, a Moszkvába zarándokolók nagy része a volt szovjet tagköztársaságokból érkezik. A közös jellemző az lehet, hogy valamennyi külföldi politikusnak egyéni elképzelése van a demokráciáról, Moszkvában akár meg is alakíthatnák az „illiberális internacionálét”.
Nem engedték tovább Aleksandar Vucsicsot, miután a moszkvai reptereket az ukrán dróntámadások miatt lezárták.
Robert Fico szlovák miniszterelnöknek is gondjai támadtak a Vlagyimir Putyinhoz való eljutással.
Az ukrán elnök szerint ennyire rövid idejű fegyvernyugvással nem lehetne értelmesen tárgyalni a tartós békéről.
A fegyverszünet apropója a világháború befejezésének 80. évfordulója.
Alekszandr Puskin, Richard Wagner és a győzelem napjának védelmében írt véleménycikket Leonid Gozman orosz ellenzéki politikus a Novaja Gazeta európai kiadásában. Gozman úgy látja, Putyin (és háborúja) nem csak elvette az oroszoktól hazájukat és lehetetlenítette el sok időre az ország európai jövőjét, de már a múltat és az emlékezetet is ki akarja sajátítani.
Gerhard Schröder feleségét, Soyeon Schröder-Kimet egy német tartomány foglalkoztatta, és nem vették jó néven, hogy híresen Putyin-közeli férjével elment az orosz nagykövetség győzelem napi bulijára.
Az osztrák kommunisták sikerei miatt romantikus hályog ereszkedhet a liberális közép szemére. Putyinnak csak a nukleáris ökölrázás maradt, az ukrán drónokon múlhat a háború kimenetele, a Nyugatnak ki kell tartani a támogatásban. Korai lenne még temetni az EU-t. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Putyin „valódi háborúról” beszélt a győzelem napján, de nem az ukrajnai háborút értette alatta, hanem azt, amelyet Oroszország ellen kezdeményezett a Nyugat.
Május 9-én ünneplik a náci Németország fölött aratott szovjet győzelmet Oroszországban, de egy ukrán támadástól való félelem sok helyen a jelek szerint nagyobb, mint a „nagy honvédő háború" iránti nosztalgia.
Az idei május 9-i ünnepélyek kényes kommunikációs kihívás elé állítják a Kremlt, egyszerre kellene ugyanis fejet hajtani a második világháború hősi halottai előtt, és azzal egyidejűleg bagatellizálni az ukrajnai „különleges művelet” áldozatainak növekvő számát.
Testbeszéd-szakértő elemezte az orosz elnök gesztusait és viselkedését a győzelem napi ünnepségen.
A győzelmi napi ünnepségen viselt nyakkendője olasz gyártmány, és valószínűleg Silvio Berlusconi adta az orosz elnöknek.
Az orosz okostelevíziókon a csatornakiosztás és a műsor helyett háborúellenes üzenetek jelentek meg hétfőn.
A meglehetősen rövid, Győzelem napi rendezvényen tartott beszédében Vlagyimir Putyin a nemzetközi hírportálok elemzői szerint felmutatható eredmények híján inkább történelmi párhuzamként állította be a régi és az új nácik ellen folytatott háborúkat.
Az erőfitogtatás és a hazafias érzület éves demonstrációja lett a május 9-ei Győzelem napi felvonulás a moszkvai Vörös téren, valamint Oroszország több más városában. A második világháborúban 27 millió szovjet állampolgár vesztette életét, a Szovjetunió vesztesége minden más országénál nagyobb volt. A megemlékezés az 1945-ben a nácik felett aratott győzelemről azonban idén önmagán is túlmutatott az Ukrajna ellen indított háború miatt: ezúttal nem Európa felszabadítása volt a középpontban, hanem a „különleges katonai művelet”, amely Vlagyimir Putyin szerint egy független, erős, szuverén ország „helyes döntése” volt, és az „anyaország” megvédéséről szól.
Hiába van hétfőn a győzelem napja, Mariupolban nem volt katonai felvonulás.