szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idei május 9-i ünnepélyek kényes kommunikációs kihívás elé állítják a Kremlt, egyszerre kellene ugyanis fejet hajtani a második világháború hősi halottai előtt, és azzal egyidejűleg bagatellizálni az ukrajnai „különleges művelet” áldozatainak növekvő számát.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Több, Ukrajnával határos orosz régió vezetője is bejelentette, hogy nem tartják meg a május 9-i győzelemnapi megemlékezést – írja a brit védelmi minisztérium.

Az ukrán határtól távolabbra eső orosz városokban viszont továbbra is zajlanak az előkészületek a második világháborúban aratott szovjet győzelem megünneplésére. Azokon a területeken, ahol lemondták a rendezvényt, a lépést biztonsági kockázatokkal indokolták.

Az eltérő megközelítések azonban rávilágítanak a Kreml kommunikációs szempontból kényes helyzetére is. Putyin a „különleges katonai műveletet” szereti a második világháborús szovjet életérzéssel párhuzamba állítani – gondoljunk csak a nácitlanításra.

Ám ez az üzenet egyre többeknél csúszhat félre Oroszországban, ugyanis szaporodik azok tábora, akik rálátással rendelkeznek az orosz hadvezetés ukrajnai bukdácsolására és az abból fakadó, növekvő véres veszteségekre.

Ezt a Kreml igyekszik szőnyeg alá söpörni, a taktika viszont jelentősen megnehezíti a világháború elesetteire emlékezést, hiszen nem csak a nácik elleni küzdelem, hanem a halálos áldozatok száma között is kialakulhat egy kellemetlenebb párhuzam.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit hvg360

Kaiser Ferenc: Putyinnak pont annyira kell egy háború a NATO-val, mint üveges tótnak a hanyatt esés

Ha Moszkva a NATO által nem túl nagy vehemenciával, de kitartóan támogatott Ukrajnát sem tudja legyőzni, a NATO-val szemben lényegében nulla esélye lenne – mondta a hvg360-nak adott interjúban Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. Csakhogy Putyin célja egy befagyott, alacsony intenzitású háborúval is „csodálatosan" megvalósulhat. Amíg ugyanis lőnek Ukrajnában, biztos, hogy az ország nem lesz se EU-, se NATO-tag. Az interjú a hvg360-on indult vitasorozat következő része. A sorozatban arra keressük a válaszokat, hogy vajon eszkalálódhat-e a háború, és miért beszél a magyar kormány harmadik világháborúról.

HVG360 hvg360

FAZ-riport: Kárpátalján nem tapasztalni, hogy ez a háború nem a magyaroké volna

Az ukrán nemzet és a magyar kisebbség a drámai helyzetben összezár, de a szeptemberben élesedő nyelvtörvény tényleg felborzolja a kárpátaljaiak kedélyét. Orbán Viktor pedig remekül használja ki a helyzetet a saját befolyása erősítésére – cserébe az ukránok 41 százaléka attól tart, hogy beavatkozik Ukrajna belügyeibe.