Több mint egyhavi drágulás után hirtelen zuhanórepülésbe kezdtek a gázárak
Három nap alatt 17 százalékos volt az árzuhanás.
Három nap alatt 17 százalékos volt az árzuhanás.
Szépségtapasszal jelentette be a várható infláció alatti, 3,2 százalékos nyugdíjemelést és a havi nyugdíjak utalását a nemzetgazdasági miniszter pénteken. A háttérben pedig meghúzódik egy érdekes grafikon vonala.
Ha a tőzsdei árakhoz viszonyítjuk, a jelenleg érvényes, 2021-ben kötött magyar-orosz fűtőanyag-beszerzési szerződésből az elmúlt két év során 564 milliárd forint kára származhatott az országnak – számította ki a Népszava a KSH által most közzétett tavaly decemberi adatok felhasználásával.
A Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke szerint nem lehet rezsicsökkentésnek nevezni, ha a piaci ár több mint hétszerese a gázszámla.
Az ellátásbiztonsági kockázatok miatt spórol az ipar, az enyhe tél miatt nem fűt a lakosság, leestek az árak. Ott tartunk, hogy a korábban még zsaroló Oroszország maga pedzegeti, hogy szívesen küldene megint több gázt a kontinensre, ha mi is úgy akarjuk – aminél biztosabb jele nem nagyon lehet annak, hogy kezdik komolyan megérezni az európai piac elvesztését. Az európai gázhelyzet azonban így sem teljesen megnyugtató.
Kész csoda, hogy kedden az Európai Bizottság végül is beterjesztette a régóta esedékes, uniós gázársapka-javaslatát. Kevésbé lenyűgöző a fejlemény, ha megnézzük, mi is van a tervben, és megpróbáljuk kikövetkeztetni, hogy az milyen hatással lehet az életünkre. A gázpiacon pedig a szakági félelmek szerint ráadásul még nagy felfordulást is okozhat az árplafon – de egy haszna mégis lehet.
Megawattóránként kevesebb, mint 100 eurón jegyzik a gázt.
Az oroszok ugyanis alig szállítanak gázt.
Megawattóránként 161,5 eurót is elkértek érte a holland gáztőzsdén szerdán. Ez már közel tízszeres áremelkedés idén.
Sikeresen átállt az euróalapú elszámolásra a magyar gáztőzsde – közölte a CEEGEX Közép-Kelet-Európai Szervezett Földgázpiac Zrt. kedden.
Magyarország legnagyobb földgázkereskedője, az állami Magyar Földgázkereskedő Zrt. (MFGK) árjegyzői megállapodást írt alá a Közép-Kelet Európai Gáz Tőzsdével (Ceegex). A szerződés értelmében a földgázkereskedő társaság május 1-jétől a Ceegex másnapi piacán ajánlattal jelenik meg a vételi és eladási oldalon egyaránt.
Induláskor a magyarországi szereplőkre épít majd a január elsején megnyíló itthoni gáztőzsde, a jelenlegi szabályozás ugyanis külföldi székhelyű cégek számára nem teszi lehetővé a csatlakozást − közölte a Napi Gazdasággal a börzét majdan üzemeltető CEEGEX (Central Eastern European Gas Exchange) Zrt.
A tervek szerint az eredetileg meghirdetett időpontban, jövő januárban indul a magyar gáztőzsde - írja a Világgazdaság. A CEEGEX-nél már tart a tagtoborzás is, az viszont a lap szerint nincs napirenden, hogy magába olvasztaná az FGSZ által működtetett gázkereskedelmi platformot, és cserébe az FGSZ 10 százalékot kapna a CEEGEX-ben.
A kormány sebtében hozzálátott az energetikai törvények átszabásához, hogy növelhesse a befolyását e piacon, miután megszabadította a Molt az orosz Szurgutnyeftyegaztól.