Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Induláskor a magyarországi szereplőkre épít majd a január elsején megnyíló itthoni gáztőzsde, a jelenlegi szabályozás ugyanis külföldi székhelyű cégek számára nem teszi lehetővé a csatlakozást − közölte a Napi Gazdasággal a börzét majdan üzemeltető CEEGEX (Central Eastern European Gas Exchange) Zrt.
Az akadály elhárítása érdekében módosítani kell a gáztörvényt, belefoglalva a korlátozott kereskedői engedély fogalmát - írta a Napi Gazdaság.
Holoda Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős helyettes államtitkára nemrégiben úgy fogalmazott, a gáztőzsde január 1-jei indulásával megnyílik majd a korlátozott engedélyek kiváltásának lehetősége, erre Kovács Pál energetikai államtitkár is látott lehetőséget.
A CEEGEX a jogszabályváltozásokig "aktívan informálja és hívja" majd a nemzetközi kereskedőket az itthoni szervezett földgázpiacra. Korlátozott földgáz-kereskedelmi engedélyt olyan szereplőknek kell majd kiváltaniuk, amelyek Magyarországon nem látnak el közvetlenül végfogyasztókat, azaz elsősorban tőzsdei, nagykereskedelmi tevékenységet végeznek és az EU-ban vagy az EGT-ben jegyezték be őket.
A lap azt írta, információi szerint november második felében a már zajló workshopokon túl széles körű egyeztetések indultak a gáztőzsde kapcsán, úgy tudni, hogy többek közt az E.On és az FGSZ Zrt. is komoly kritikákat és kételyeket fogalmazott meg a börze leendő működéséről.
A Napi Gazdaságnak nyilatkozó piaci szereplők szerint a magyar börze drága lesz, forrásoldalon pedig − megfelelő gázbeszerzési szerződések nélkül − szintén nehézségek adódhatnak. A börze hatására önmagában nem lesz több gáz Magyarországon, a kereskedők eddig is behoztak mindent, amire lehetőségük volt − fogalmazott egy cégvezető.
A külföldi kereskedők megjelenésével pedig nem csupán a korlátozott engedélyek, hanem az áfaszabályok kapcsán is jelentkezhetnek bizonytalanságok.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A támogatások elosztásának koordinálása az Ökotárs feladata lesz – ugyanazé a szervezeté, amelyet egyszer már kipécézett magának a kormány, és az ő szerepükre hivatkozva milliárdokról mondott le, miközben harcot hirdetett a civilek ellen.