szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az oroszok ugyanis alig szállítanak gázt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

“Szembeszállunk Putyin kísérletével, hogy megossza az uniót. Ezért ennek az egyezménynek óriási jelentősége van” - jelentette ki Robert Habeck német alkancellár és gazdasági miniszter. Spanyolország ökológiai minisztere, aki harcolt az eredeti gázspórolási javaslat ellen, szintén elégedetten nyilatkozott: “Jelentős lépést tettünk abban az irányban, hogy létrehozzunk egy közös európai projektet”- jelentette ki Teresa Ribera. Csak Szijjártó Péter magyar külügyminiszter nem szavazta meg a határozatot.

Mi erről a véleménye? - kérdezték a cseh miniszterelnök-helyettest, aki az EU soros elnökségét képviselte. Jozef Sikela cseh miniszterelnök-helyettes nem kívánta kommentálni “egyetlen tagállam döntését”. Ehelyett azt mondta, hogy “nyíltan elköteleztük magunkat, nyíltan szolidaritást mutattunk és nyíltan üzentünk a világnak és a Kremlnek.”

Elfogadták az uniós gázspórolási tervet, csak Magyarország szavazott ellene

Az Európai Bizottság 15 százalékos gázfogyasztás-csökkentést javasol a tagállamoknak, amit több mint egy tucat kormány fogadott kritikusan, Németország legnagyobb bánatára. A héten eldőlhet, erősödik-e az Európai Bizottság jogosítványainak köre energiaellátási kérdésekben.

Csakhogy a számok nem stimmelnek - írja a brüsszeli Politico arra utalva, hogy az eredeti terv szerint 43 millió köbméter földgázt kellene megspórolnia a 27 tagállamnak. Ám annyi kiskapu van a végülis elfogadott megállapodásban, hogy maximum 10 százalékot spórolhatnak a tagállamok és nem 15-öt, ahogy azt eredetileg tervezték.

A döntés után a holland TTF gáztőzsdén egy kicsit csökkent az augusztusi határidős jegyzésben szereplő gáz ára, ám később, az orosz gázszállítások akadozásának hírére a 199 euróról 227-ig emelkedett egy MWh-nyi gáz ára. Azóta kicsit csökkent, jelenleg 203,2 euróért árulják.

Megígérték, tényleg ötödannyi gázt küldenek az oroszok az Északi Áramlaton, mint kellene

Hány hónap kell majd ahhoz, hogy a német nagyvállalatok krémje felszólítsa az ukrán kormányt: legyen belátó és tegyen engedményeket Moszkvának - kérdezi Roger Boyes külpolitikai szerkesztő. Lapszemle.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!