Német védelmi miniszter: Ukrajna 300 harckocsit kaphat Nyugatról
Boris Pistorius arról is beszélt, hogy az oroszoknak vissza kellene adniuk a Krímet Kijevnek.
Boris Pistorius arról is beszélt, hogy az oroszoknak vissza kellene adniuk a Krímet Kijevnek.
A felajánlott harckocsikat azonban először üzemképessé kell tenni.
Az oroszok még 2022 tavaszán telepítettek több BMPT-t, azaz „harckocsitámogató harcjárművet” Ukrajnába. A szerkezet sérthetetlenségéről ódákat zengett az orosz propaganda, a jelek szerint azonban ezt is ki lehet lőni.
A Fidesz is profitált a háborúból, amikor a háború-béke, élet-halál tengelyre helyezte a 2022-es országgyűlési választásokat, és nyert vele egy újabb kétharmadot. Mégsem Orbán Viktor robbantotta ki a háborút. Orbán Viktornak helyenként sikerült a legjobbat kihoznia a szomszédunkban folyó brutális háborúból, máskor pedig veszített vele, mert a legnagyobb igyekezete ellenére sem tudta megmásítani az azzal járó realitásokat a saját érdeke mentén. Az Egyesült Államokkal ugyanez a helyzet, csak a mozgástér sokkal nagyobb.
Anglia tizennégy Challenger 2-vel segíti az ukránokat.
A spanyol harckocsikat azonban először üzemképessé kell tenni.
A tankok kérdése elsődleges fontosságúvá vált az elmúlt hetekben, de valószínűleg nem ez lesz az utolsó mérföldkő az Ukrajnának adott fegyverszállítmányok ügyében.
Ukrajna szövetségeseinek védelmi miniszterei a jövő hónapban újabb csúcstalálkozót tartanak a délnyugat-németországi Ramsteinben, az amerikai katonai támaszponton, ahol várhatóan a repülés és a légi támogatás lesz a fő téma.
A harckocsik működtetéséhez szükséges képzést és alkatrészeket is biztosítják.
Nagyjából száz harckocsit küldenek a nyugati országok Ukrajnába a következő hetekben, és bár ezek a régi szovjet modellekkel ellentétben a legkorszerűbb technológia szerint készültek, közel sem csodafegyverek.
Legendás második világháborús elődök hibáiból okulva lett mára a világ egyik legjobb páncélosa az Ukrajna által kért Leopard 2. De miért nagymacskákról nevezték el a német tankokat, és mennyi az igazság a Tigrisek legendájából?
Boris Pistorius szerint a német kancellár csupán mérlegeli a lehetőségeiket.
„Nem áll az útjába” Németország, ha a lengyelek Leopard 2 tankokat akarnak küldeni Ukrajnának – jelentette be Anna Baerbock külügyminiszter. A Leopard 2-es harckocsik szállításának ügye hónapok óta húzódik, már az Európai Unió vezető politikusai próbálták rábeszélni Olaf Scholz német kancellárt, hogy engedélyezze a szállítást. De miért olyan fontosak ezek a tankok, és mit tudnak? Ennek járt utána a Deutsche Welle.
Az eddig Ukrajnába érkezett modern nyugati haditechnika megjelenése jelentős lépés volt, ám önmagában kevés ahhoz, hogy megfordítsa a háború menetét.
A védelmi tárca visszautasítja a német médiában megjelent értesüléseket, melyek alapján Szlovákia hajlandó lenne Ukrajnának átadni azokat a Leopard 2 harckocsikat, amelyeket Németországtól kap.
Egyre kellemetlenebb pozícióba lavírozza bele magát a német kormány az Ukrajnának szánt tankok ügyében, miközben éppen most kellett Olaf Scholz kancellárnak védelmi minisztert cserélnie, pedig még félidő sincs a kormányciklusban. Az utóbbi hónapokban a német társadalom tankszakértő lett, de az egész kérdés nem annyira a kaliberekről szól, mint inkább a történelmi korlátokról és a Scholz-kormány lavírozásáról.
Olaf Scholz állítólag azt várja cserébe, hogy az amerikaiak Abramsokat küldjenek Kijevnek.
A múlt héten az Egyesült Királyság és Lengyelország is harckocsikat ajánlott fel az ukránoknak.
Challenger 2-eseket ígért Rishi Sunak az ukrán elnöknek.