Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Minőségi előrelépés lenne az ukrán honvédelem számára, ha az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország is páncélos haditechnikával segítené az oroszok elleni küzdelmet. Első körben olyan eszközöket szállítanának, amelyek kiegészítő feladatokat látnak el. Bár a Bradley és a Marder lánckerekes gyalogsági harcjárművek páncéltörő rakétákkal is rendelkeznek, a fő feladatuk azonban katonák csatába szállítása és a nagyobb harckocsik védelme.
Erre a feladatra a Magyar Honvédség a Marder modernebb német változatát, a Lynxet vásárolta meg. A francia AMX meglehetősen mobil, légi úton is szállítható páncélozott harcjármű. A könnyű, gumikerekeinek köszönhetően viszonylag halk, mindössze 16 tonnás kocsi fő feladata a felderítés, de 105 milliméteres automata lövege ellenséges páncélosok kiiktatására is alkalmas.
Ukrajna és Oroszország is erőt gyűjt egy új offenzívára
Bár Kelet-Ukrajnába betört a téli fagy, a harcok hevessége alig csökken, és a jelek szerint az ukrán és az orosz erők is újabb offenzívára készülnek. Ukrajnát támogatja, hogy az új amerikai segéllyel annyi felszerelést kap, amennyi elég lenne egy közepes méretű hadsereg felfegyverzéséhez.