szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A védelmi tárca visszautasítja a német médiában megjelent értesüléseket, melyek alapján Szlovákia hajlandó lenne Ukrajnának átadni azokat a Leopard 2 harckocsikat, amelyeket Németországtól kap.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Senki nem kérte ezt tőlünk, és nem kértünk, nem is kínáltak fel nekünk Abramsokat. Semmi sem igaz az egészből" - közölte Jaroslav Naď védelmi miniszter a közösségi hálón, álhírnek nevezve a külföldi médiában megjelent értesüléseket - írja a Parameter.sk.

„A Ramsteinben tartott megbeszélések pénteki napján sem hangzott el olyan kérés Németország részéről, hogy a Leopard harcskocsikat úgymond adjuk tovább Ukrajnának” -mondta a tárgyalások után Marian Majer védelmi államtitkár. Azt is cáfolta, hogy az Egyesült Államoktól ígéretet kapott az ország, hogy cserébe régebbi amerikai Abrams tankokat kapna Szlovákia.

Az értesülés megalapozatlan, a szövetségeseinknek nincsenek ilyen elvárásai Szlovákiával szemben – tájékoztatta a TASR-t a védelmi tárca állásfoglalásáról Martina Kovaľ Kakaščíková szóvivő is.

Ahogyan arról írtunk, az eddig hírek szerint nem született megállapodás az Ukrajnát támogató országok ramsteini találkozóján a német Leopard 2-es harcskocsik ügyében. A nyugat-németországi amerikai légibázison rendezett találkozó legfontosabb kérdése volt, hogy Berlin hajlandó-e a Németországban gyártott tankokból átadni valamennyit Ukrajnának, vagy legalább azt megengedni-e, hogy mások küldjenek a saját harckocsijaik közül (amihez szintén német jóváhagyásra van szükség). Ezt szerette volna megtenni Finnország, valamint Lengyelország.

A Süddeutsche Zeitung korábbi értesülései szerint Olaf Scholz német kancellár telefonon azt mondta Joe Biden amerikai elnöknek, hogy csak abban az esetben küldenek a Leopard 2-esekből, ha az Egyesült Államok is küld a saját Main Battle tankjából (vagyis a legkorszerűbb harckocsiból), az Abramsből. Utóbbi értesülést a frissen kinevezett német védelmi miniszter, Boris Pistorius csütörtökön cáfolta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bábel Vilmos hvg360

Engedjétek szabadon a Leopardokat!

Egyre kellemetlenebb pozícióba lavírozza bele magát a német kormány az Ukrajnának szánt tankok ügyében, miközben éppen most kellett Olaf Scholz kancellárnak védelmi minisztert cserélnie, pedig még félidő sincs a kormányciklusban. Az utóbbi hónapokban a német társadalom tankszakértő lett, de az egész kérdés nem annyira a kaliberekről szól, mint inkább a történelmi korlátokról és a Scholz-kormány lavírozásáról.