Nem kapott hitelt, ezért nem ad enni a bankároknak
Bepöccent a párizsi étterem tulaja.
Az UniCredit Bank is előállt a kedvezményes hitellel, és az első tapasztalatokkal.
Túl nagy kockázatot jelent egy banknak, ha egy házaspár úgy kér 10 millió forintos csokhitelt, hogy nincs még gyereke, és nincs jelentősebb vagyona. Ezt vagy nem gondolta át a jogalkotó, amikor a szocpol utódját szövegezte, vagy tudatosan kizárta a hitelből ezt a kört. Ha ugyanis nem jön össze a három gyerek 10 év alatt, akkor irdatlan összeget kell visszafizetni, a bank pedig futhat a pénze után. Az nem világos, hogy az ígért új csokrendeletek mit változtatnak mindezen.
A 10 milliós támogatás és a hozzá járó 10 milliós hitel érdekében sokan az új lakás megvásárlása mellett tehetik le a voksukat. A kereslettel azonban egyelőre nem fog tudni lépést tartani a kínálat, így a lakásokat sokan már a tervezőasztalról szeretnék majd elvinni. Ez azonban számos problémát vet fel – világít rá a Bankmonitor elemzése.
A 10+10 millió Ft-os CSOK és kedvezményes hitel alapjaiban fogja átrendezni a hazai ingatlanpiacot. A lakásárak még mindig a válságot megelőző szinten vannak, ha az inflációt is figyelembe vesszük. Új lakóingatlan egyelőre alig található a piacon, mindez elkerülhetetlenül áremeléshez vezet.
A 10 milliós támogatás és a hozzá kapcsolt 10 milliós hitel megjelenése alaposan felforgatja az ingatlanpiacot. Nehéz megmondani, hogy az óriási érdeklődésből végül hány új vevő, vagy a használt lakásaikból elköltözők miatt hány új eladó lesz. Az biztos, hogy rövid távon minden drágul, a telek, az építőanyag és az új lakások ára is alaposan megugorhat. Hajsza az ingyenmilliókért.
Az új otthonteremtési támogatást nem a szegény családoknak találták ki, elsősorban a jómódúaknak jöhet nagyon jól, nekik is inkább arra, hogy még nagyobb lakásba költözzenek. Ráadásul mindezt úgy is megtehetik, hogy pár millió forintot – okos és legális döntésekkel, ügyeskedéssel, vagy egyenesen csalással – a saját zsebükbe is átcsatornáznak. Bemutatunk mindezekre néhány példát.
Oroszország beperli Ukrajnát, mert december 31-ig nem fizetett vissza egy három milliárd dolláros eurókötvényt, valamint annak 75 millió dolláros kamatát - jelentette be csütörtök este az orosz pénzügyminisztérium.
A kis összegű karácsonyi fogyasztási hiteleknél a hitelkamatokon és díjakon túl a kötelezően kapcsolódó pénzügyi termékek, kiegészítő szolgáltatások és a késedelmes fizetés is jelentős többletköltséggel járhat – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
A bérleti díjak komolyan emelkedtek az idei évben, a fellendülés mögött hasonló okok húzódnak meg, mint az adásvételek esetén: a háztartások javuló bizalma, az elhalasztott költözések megvalósulása. Értelemszerűen a bérleti piacon azok jelennek meg, akik nem rendelkeznek elegendő tőkével a lakásvásárláshoz, de a magas bérleti díjak mellett felmerül a kérdés, jobban megéri-e a lakásvásárlást hitelből finanszírozni, mint ugyanazt a lakást kibérelni? Az Otthon Centrum és az Otthon Centrum Hitel Center számításai szerint egyértelműen igen. Tízéves időtávon a lakásbérlés és ugyanannak a lakásnak a hitelből történő megvásárlása között akár tízmillió forintos költségkülönbség is lehet, az utóbbi javára.
Sokan gondol(hat)ják, hogy a 0 százalékos hitel, ingyen van, azaz nincsenek költségei. Ez azonban korántsincs így, a Bankmonitor mutatja a különbséget.
Egy felmérés szerint a brókerbotrányok ellenére kedvezőbb a hitelfelvétel megítélése a magyar lakosság körében, de csak a megkérdezettek öt százaléka venne fel hitelt az ünnepek előtt.