Nagy bajba került a műtrágyakirály, a bóvli legaljára sorolták be Bige László cégének kötvényeit
A német Scope Ratings a nem teljesítő szintre minősítette le a Nitrogénművek lejárt határidejű, 200 millió eurós kötvénycsomagját.
A német Scope Ratings a nem teljesítő szintre minősítette le a Nitrogénművek lejárt határidejű, 200 millió eurós kötvénycsomagját.
A gyengélkedő autó- és akkuipar, valamint az aszály húzta mélybe a gazdaságot; átlépte a bitcoin a 100 ezer dolláros álomhatárt; az európai piacokon a francia kormány bukása miatt aggódhatnak. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Néhány nappal az után, hogy a magyar gazdaság kilátását stabilról negatívra rontotta a Moody’s, a hitelminősítő négy magyar bankról hozott döntést.
A későbbi leminősítésre utaló döntést három év stabilitás után hozta meg a hitelminősítő, amely a kormányzati lépésekkel indokolta a változtatást.
Déli szomszédunk a hitelminősítő szerint sikeresen küzdi lefelé az államadósságot, a GDP-hez mért rátát 57 százalékra várják. Ez 14 százalékponttal lejjebb van, mint a pandémia előtt. Magyarországon a tavaly év végi 73,4 százalékról 73,2 százalékra javul, ha minden jól megy.
A hitelminősítő úgy értékel: komoly kockázatok vannak a kormány fiskális politikájában.
Bíróságon támadta meg a Nitrogénművek az extraadót, amíg arról nincs ítélet, annyira hiányzik a pénz a kasszából, hogy az a hitelminősítő szerint komoly veszélyt okoz.
Megerősítette Ukrajna devizában fennálló hosszú és rövid futamidejű szuverén kötelezettségeinek szelektív csődhelyzeti (SD) besorolását az S&P Global Ratings, miután lezajlott az ukrán kormány által kezdeményezett eurokötvény-csereprogram.
Európai szinten „jelentéktelen”, hogy Kijev kitiltotta a Magyarországra és Szlovákiába olajat szállító orosz Lukoilt a vezetékrendszeréből, de a két ország számára középtávon jelentős kockázat mutatkozik. A Mol hitelminősítése továbbra is „jó”, ebben alapból figyelembe vették az orosz kitettséget.
A kormány által a közelmúltban bevezetett megszorítások elegendőek lehetnek a 4,5 százalékos GDP-arányos hiánycél eléréséhez – ha minden jól megy. Az uniós túlzottdeficit-eljárás várhatóan július végén indul, de inkább a hitelminősítők miatt lesz muszáj a kormánynak szerkezeti reformokat végrehajtania.
Egy erős gazdaság és egy túlköltekező állam határozta meg a hitelminősítő döntését.
A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta a döntését, hogy a jelek szerint a kínai kormány a pénzügyi stresszhelyzetben lévő regionális és helyi önkormányzatok, valamint a szélesebb értelemben vett állami szektor finanszírozási támogatására készül.
Leminősítési felülvizsgálat alá vette Izrael államadós-kötelezettségeinek osztályzatait a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni váratlan támadása nyomán megnövekedtek az eddig is magas geopolitikai kockázatok, amelyekkel Izrael kénytelen szembenézni.
A Moody’s Investors Service idei második ütemezett hitelminősítését tartotta.
Stabil kilátások mellett továbbra is befektetési szintjen tartja a magyar államadósságának megítélését a Standard Poor’s hitelminősítő. A cég januárban minősítette le a magyar államadósságot, most viszont a magyar gazdaság stabilizálódásával számol, az idei évet azonban lényegében 0,1 százalékos bővüléssel kell beérni szerintük.
A negatív kilátást is fenntartották, de nem minősítették le az országot.
A leminősítést és a bóvlihoz való közeledést egyelőre elkerülheti Magyarország, de a javításhoz nagyobb költségvetési szigor és az EU-val való kiegyezés szükséges.
A lehetséges legrosszabb, gyakorlatilag államcsődöt jelző besorolási szintre minősítette vissza Fehéroroszországot a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta a lépést, hogy Fehéroroszország egyoldalúan saját valutájára denominálta át devizakötelezettségeinek törlesztését, és a Moody's minősítési módszertana szerint ez törlesztési csődnek felel meg.
Leminősítette Franciaország hosszú futamidejű államadósság-kötelezettségeinek osztályzatát a Fitch Ratings, elsősorban a gyengülő francia közfinanszírozási helyzettel indokolva a lépést.
A három nagy hitelminősítő közül kettő idén már eléggé rossz osztályzatot adott Magyarországnak, a Moody's ellenben most megtartotta nemcsak az adósbesorolást, hanem a stabil kilátást is.