Tetszett a cikk?

Európai szinten „jelentéktelen”, hogy Kijev kitiltotta a Magyarországra és Szlovákiába olajat szállító orosz Lukoilt a vezetékrendszeréből, de a két ország számára középtávon jelentős kockázat mutatkozik. A Mol hitelminősítése továbbra is „jó”, ebben alapból figyelembe vették az orosz kitettséget.

A magyarországi és szlovákiai kőolaj-finomítók jelentős hitelkockázattal néznek szembe, miután Ukrajna szankciókat vezetett be az orosz Lukoil olajvállalatra – írja gyorselemzésében a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő.

A kijevi szankciók miatt a Lukoil június óta nem tud szállításokat végrehajtani Ukrajnán keresztül a Barátság kőolajvezetéken. Bár ez az európai ellátási mérleg szempontjából „jelentéktelen” fejlemény, középtávon súlyosan érintheti Magyarország és Szlovákia energiaellátását.

E két országban a Mol üzemeltet finomítókat, Szlovákiában az ottani leányán, a Slovnafton keresztül. A finomítók májusig bezárólag mintegy 65-70 százalékban orosz olajat dolgoztak fel, a Mol célja, hogy az arányt év végére 50-55 százalékra szorítsa le. Az orosz eredetű nafta teljes kiváltása 2026-ban válhat lehetségessé.

Orbán elaludta a magyar autósokat fenyegető olajválságot, amikor Kijevben és Moszkvában béketurnézott

A magyar kőolajimport harmada a Lukoiltól származik, ám Kijev kitiltotta az orosz vállalatot a vezetékrendszeréből, ellehetetlenítve a tranzitszállítást. A helyzet nagyjából akkor élesedett, amikor Orbán Viktor Kijevben és Moszkvában békemissziózott, de nincs nyoma, hogy tárgyalt volna az ügyben. A magyar és a szlovák külügy csak hetekkel a szállítások leállítása után fordult az Európai Bizottsághoz.

A helyzet egyelőre nem kritikus – véli a hitelminősítő. Egyrészt a Lukoiltól különböző orosz olajvállalatok továbbra is igénybe vehetik az ukrán tranzitot – az importmennyiség szintjét sikerült is fenntartani más beszállítókkal. Igaz, nem tudni, lesznek-e, és ha igen, mikor további ukrán szankciók.

Másrészt mind Magyarország, mind Szlovákia 90 napra elegendő stratégiai tartalékkal rendelkezik.

Harmadrészt az orosz olaj tengeri úton is eljuttatható a finomítókba, ha a Barátságon teljesen ellehetetlenülnének a szállítások. E szempontból Szlovákia kiszolgáltatottabb, mint Magyarország.

Negyedrészt a Mol finomítói egyéb olajkeverékek feldolgozására is alkalmasak, ebben az esetben azonban csak kisebb volumen mellett és alacsonyabb haszonnal működhetnének.

Ötödrészt pedig a Mol pénzügyi helyzete kiváló, a vállalatcsoport képes lenne tompítani bármiféle ideiglenes ellátási zavar hatásait.

A Fitch elemzői szerint a kialakult helyzet érdemben nem befolyásolja a Mol hitelminősítői besorolását, az ugyanis már most figyelembe veszi az olajmulti ellátásbiztonsági kiszolgáltatottságát. A Mol besorolása a Fitchnél BBB mínusz, vagyis „jó”.

A hitelminősítő által kiadott gyorselemzés előzménye, hogy egy ukrán elnöki rendelet szigorította az orosz Lukoilra vonatkozó szankciókat, amely így nem tudja igénybe venni az ukrán kőolajvezetékeket a Szlovákiába és Magyarországra irányuló szállítások teljesítéséhez. Magyarország orosz olajimportjának felét, teljes olajimportjának mintegy harmadát a Lukoil biztosította a Mol számára.

Szijjártó megint megzsarolta az EU-t és Ukrajnát, ezúttal a Lukoil olaja miatt

Magyarország blokkolja az uniós békekeret 6,5 milliárd eurójának kifizetését, amíg Ukrajna nem lazít a Lukoilra vonatkozó szankciókon, amelyek miatt az orosz cég nem tud Magyarországra és Szlovákiába exportálni. Magyarország egyébként már hónapok óta blokkolja a békekeret-kifizetéseket.

Szlovákia és Magyarország konzultációs eljárás, illetve annak sikertelensége esetén választott bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezte az Európai Bizottságnál Kijevvel szemben – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági miniszter hétfőn.

Energiaválság, drágulás és áramkimaradás fenyegetheti Magyarországot a Lukoil-olaj ukrán blokkolása után

Drámai forgatókönyvet vázolt fel a Politicónak nyilatkozó energetikai szakértő, ha pár héten belül nem sikerül megoldást találni az orosz olajszállítás ukrajnai blokkolására.

Pozsony és Budapest álláspontja szerint Ukrajna blokkolja Szlovákia és Magyarország kőolajellátását. Továbbá amíg Ukrajna nem oldja fel a Lukoilra vonatkozó tiltást, Magyarország blokkolni fogja az Európai Békekeret 6,5 milliárd eurós fegyverszállítási ellentételezésének kifizetését. (A pénzt egyébként nem Ukrajna, hanem az uniós tagállamok kapnák.)

Zelenszkij egy húzással rákényszerítheti Magyarországot energiaügyben arra, amire az EU nem volt képes

Az ukrán elnöknek igen egyszerű lépéssel sikerült az, amivel az EU két éve hiába kísérletezik: rákényszerítheti Magyarországot, hogy máshonnan szerezzen be olajat, ne Oroszországtól. Így foglalja össze a hirtelen előállt különleges helyzet lényegét az az összeállítás, amelyet a szintén a Springer-konszernhez tartozó Politico készített, és amelyet a vezető német jobboldali lap, a Die Welt is átvett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!