Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Európai szinten „jelentéktelen”, hogy Kijev kitiltotta a Magyarországra és Szlovákiába olajat szállító orosz Lukoilt a vezetékrendszeréből, de a két ország számára középtávon jelentős kockázat mutatkozik. A Mol hitelminősítése továbbra is „jó”, ebben alapból figyelembe vették az orosz kitettséget.
A magyarországi és szlovákiai kőolaj-finomítók jelentős hitelkockázattal néznek szembe, miután Ukrajna szankciókat vezetett be az orosz Lukoil olajvállalatra – írja gyorselemzésében a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő.
A kijevi szankciók miatt a Lukoil június óta nem tud szállításokat végrehajtani Ukrajnán keresztül a Barátság kőolajvezetéken. Bár ez az európai ellátási mérleg szempontjából „jelentéktelen” fejlemény, középtávon súlyosan érintheti Magyarország és Szlovákia energiaellátását.
E két országban a Mol üzemeltet finomítókat, Szlovákiában az ottani leányán, a Slovnafton keresztül. A finomítók májusig bezárólag mintegy 65-70 százalékban orosz olajat dolgoztak fel, a Mol célja, hogy az arányt év végére 50-55 százalékra szorítsa le. Az orosz eredetű nafta teljes kiváltása 2026-ban válhat lehetségessé.
A helyzet egyelőre nem kritikus – véli a hitelminősítő. Egyrészt a Lukoiltól különböző orosz olajvállalatok továbbra is igénybe vehetik az ukrán tranzitot – az importmennyiség szintjét sikerült is fenntartani más beszállítókkal. Igaz, nem tudni, lesznek-e, és ha igen, mikor további ukrán szankciók.
Másrészt mind Magyarország, mind Szlovákia 90 napra elegendő stratégiai tartalékkal rendelkezik.
Harmadrészt az orosz olaj tengeri úton is eljuttatható a finomítókba, ha a Barátságon teljesen ellehetetlenülnének a szállítások. E szempontból Szlovákia kiszolgáltatottabb, mint Magyarország.
Negyedrészt a Mol finomítói egyéb olajkeverékek feldolgozására is alkalmasak, ebben az esetben azonban csak kisebb volumen mellett és alacsonyabb haszonnal működhetnének.
Ötödrészt pedig a Mol pénzügyi helyzete kiváló, a vállalatcsoport képes lenne tompítani bármiféle ideiglenes ellátási zavar hatásait.
A Fitch elemzői szerint a kialakult helyzet érdemben nem befolyásolja a Mol hitelminősítői besorolását, az ugyanis már most figyelembe veszi az olajmulti ellátásbiztonsági kiszolgáltatottságát. A Mol besorolása a Fitchnél BBB mínusz, vagyis „jó”.
A hitelminősítő által kiadott gyorselemzés előzménye, hogy egy ukrán elnöki rendelet szigorította az orosz Lukoilra vonatkozó szankciókat, amely így nem tudja igénybe venni az ukrán kőolajvezetékeket a Szlovákiába és Magyarországra irányuló szállítások teljesítéséhez. Magyarország orosz olajimportjának felét, teljes olajimportjának mintegy harmadát a Lukoil biztosította a Mol számára.
Szlovákia és Magyarország konzultációs eljárás, illetve annak sikertelensége esetén választott bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezte az Európai Bizottságnál Kijevvel szemben – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági miniszter hétfőn.
Pozsony és Budapest álláspontja szerint Ukrajna blokkolja Szlovákia és Magyarország kőolajellátását. Továbbá amíg Ukrajna nem oldja fel a Lukoilra vonatkozó tiltást, Magyarország blokkolni fogja az Európai Békekeret 6,5 milliárd eurós fegyverszállítási ellentételezésének kifizetését. (A pénzt egyébként nem Ukrajna, hanem az uniós tagállamok kapnák.)
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.