Rákbetegek saját felturbózott immunsejtjeiből építettek rák elleni mikrohadsereget
Rákos sejtekre génszerkesztéssel kihegyezett T-sejteket engedtek szabadon egy kísérletben rákbetegek szervezetében. Az eredmények biztatóak.
Rákos sejtekre génszerkesztéssel kihegyezett T-sejteket engedtek szabadon egy kísérletben rákbetegek szervezetében. Az eredmények biztatóak.
A kutatók most először figyelték meg, hogy két vírus ahelyett, hogy egymással kelne versenyre, összefogva dolgozik, hogy minél több sejtet fertőzzön meg.
Az amerikai kutatók 206 csontváz fogazatából vett DNS-mintát vizsgáltak meg, és kiderült, hogy a pestisjárvány az eddigi legerősebb szelekció volt az emberiség történetében.
Egy 70 kg-os felnőtt szervezete mindössze 3-4 gramm vasat tartalmaz, ám ez a kis mennyiség mégis esszenciális, azaz az életfunkcióink számára nélkülözhetetlen.
Svante Pääbo ősgénkutatásainak nagy eredményei közé tartozik annak kimutatása, hogy a mai európai és ázsiai emberek a génjeik 1–4 százalékát a Neander-völgyi embertől örökölték. A Nobel-díjak történetében ez a nyolcadik olyan eset, amikor egy szülő után (vagy vele együtt) a gyermeke is megkapja az elismerést.
Ha esetleg hezitálna.
Régóta tanulmányozzák már a kutatók az ember immunrendszerét, hogy a megértésével még jobb hatásfokkal gyógyíthassanak az orvosok. Most ezen a téren sikerült egy jelentős előrelépést tenni.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói szerint egy újfajta eljárással olyan készítményeket is elő lehetne állítani, amik hatékonyabban lépnek fel bizonyos fertőzőbetegségekkel szemben.
Mintegy egymilliárd forint támogatást nyert el a Pécsi Tudományegyetem (PTE) az immun- és endokrin-rendszer betegségeivel összefüggő kutatásainak folytatására – tájékoztatott a felsőoktatási intézmény szerdán.
Nem csupán az eddig ismert problémákat okozza a stressz: szervezetünknek azt a képességét is gyengítheti, hogy kezelni tudja a betegségeket.
A szakemberek egy vizsgálat során arra jutottak, hogy mellrákban szenvedők esetében éjszaka, alvás közben sokkal több olyan sejt kerül a tumorból a véráramba, ami áttétet képezhet, mint nappal, az ébrenlét során.
Az emberi immunrendszer roppant bonyolult, és valójában még most sem ismert teljesen. A Harvard Egyetem kutatói megpróbálták a lehetetlent: egyetlen chipen modellezni védekezőrendszerünket.
A D-vitamin a vastagbéldaganat megelőzésében is segíthet.
Immunrendszerünk az őszi-téli időszakban fokozott terhelésnek van kitéve, hiszen limitált lehetőségeink vannak a szabadtéri sportolásra, elleneben beltérben jobban terjednek a vírusok, több energiát igénylünk, viszont a fényhiány miatt fáradékonyabbak vagyunk. Ugyanakkor némi odafigyeléssel és tudatossággal egészségesen átvészelhetjük a hideg hónapokat.
A hosszú és forró nyár után egyik pillanatról a másikra köszöntött be a hűvösebb ősz, kénytelenek voltunk elővenni a melegebb ruhadarabokat. A sárguló levelekkel, a csípősebb hajnallal pedig egyre inkább oda kell figyelnünk az immunrendszerünk védelmére. Nemcsak a negyedik hullám köszöntött be, hanem más felső légúti megbetegedések szezonja is beindult. De mit tehetünk, hogy felkészültebben várjuk a hideget?
Nem ritka jelenség, hogy valakinek annak ellenére lesz negatív a Covid-tesztje, hogy a családjában körülötte többen is megfertőződtek. Hogy ez miért lehet így, arra a kutatók is keresik a választ, és könnyen lehet, hogy rá is találtak.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy az anyák a placentán keresztül átadják a SARS-CoV-2 vírus elleni antitesteket a magzatnak.
Az immunológiai óra mindenkinél másképpen jár, ezért az értéke az életkornál sokkal pontosabban megmutatja, milyen erővel képes fellépni a szervezet a különféle problémák ellen.
Fenyvesi Dóra kutató biológus, molekuláris genetikus, sejt- és fejlődésbiológussal beszélgettünk vitaminpótlásról, az alvás fontosságáról, illetve különböző egészség-hackekről.
Amerikai kutatók szerint, ha valaki a fertőzés után védőoltást kap, akkor a szervezete koronavírus elleni védelme akár 50-szeresére is növekedhet azokéhoz képest, akik nem oltatták be magukat.