szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rákos sejtekre génszerkesztéssel kihegyezett T-sejteket engedtek szabadon egy kísérletben rákbetegek szervezetében. Az eredmények biztatóak.

Sikeresen teszteltek egy újszerű módszert a rákos daganatok gyógyítására a Kaliforniai Egyetem kutatói. A klinikai teszten olyan immunsejteket – T-limfocitákat – engedtek szabadon rákos emberek szervezetében, amelyeket előzőleg génszerkesztéssel – az úgynevezett CRISPR-módszerrel – úgy módosítottak, hogy felismerjék és megtámadják az illető szervezetében található rákos sejteket – adta hírül a Nature magazin.

A teszt az első kísérlet arra, hogy kombinálják a rákkutatás két legforróbb területét: a génszerkesztéssel megvalósított egyéni terápiát, illetve a T-sejtek mesterséges felkészítését arra, hogy jobban célozzák a rákos sejteket.

"Feltehetően ez az egyik legbonyolultabb kezelés, amivel valaha is próbálkoztak itt a klinikán" – idézte a Nature a kísérletről szóló tanulmány egyik szerzőjét, Antoni Ribas rákkutatót, aki szerint

A páciens saját T-sejtjeiből próbálunk hadsereget faragni.

A kísérlet során a módosított T-sejtekből többet találtak a rákos daganatok közelében, mint a nem módosítottakból, valamint öt paciensnél tapasztalták, hogy a daganat nem növekedett, illetve kettőnél észleltek mellékhatásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új rákkutatási eljárást dolgoztak ki Szegeden, áttörést hozhat a kezelésekben

A Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) Horváth Péter által vezetett kutatócsoportja a sejteken belüli rendellenes fehérjeváltozások pontos leírására alkalmas, világviszonylatban is újdonságnak számító, mesterséges intelligenciára épülő képfeldolgozásos eljárást dolgozott ki, amely hozzájárulhat a daganatos betegségek korai diagnosztikájához és a célzott kezelés továbbfejlesztéséhez.