A vevők fele eltűnt a lakáspiacról
Közel az idő, amikor olcsóbbak lesznek az ingatlanok, mint tavaly. Az ingatlan.com szakértője szerint a legnagyobb bajt a pénzügyi környezet kiszámíthatatlansága okozza a piacon.
Közel az idő, amikor olcsóbbak lesznek az ingatlanok, mint tavaly. Az ingatlan.com szakértője szerint a legnagyobb bajt a pénzügyi környezet kiszámíthatatlansága okozza a piacon.
Közel 600 ezer forint nettó igazolt jövedelem szükséges ahhoz, hogy egy átlagos pesti panellakásra hitelt lehessen felvenni, ha az ember csak minimális önerőt tud felmutatni – számolt a Bankmonitor. Mi történik, amitől ekkora a drágulás, és mire készülhet az, aki mostanában szeretne ingatlanhitelt felvenni? A Bankmonitor Podcastjében Fülöp Norbert és Bártfai Krisztián mellett Sztojcsev Iván, a hvg.hu újságírója beszélte át az ingatlanpiac és a lakáshitelezés helyzetét.
A nagyvárosok lakossága egyre csökken, míg az agglomerációs településeké nő. Utóbbiak infrastruktúrája viszont már alig bírja a terhelést, a fejlesztésekhez idő és pénz kell. Az építési szabályok annyira lazák, hogy szinte bármi épülhet bárhol.
Az MSZP-s Tóth Csaba egy zuglói, pártalapítványi ingatlant szerzett meg jó áron, és az általa korábban „szar üzletnek” nevezett ügylet azért megszázszorozta a cége profitját. Gyanúsítottja még nincs a hűtlen kezelés gyanújával folyó nyomozásnak, de új fejlemény, hogy már „szakértők” bevonásával vizsgálódik a rendőrség.
Budapest és a legnagyobb vidéki városok lakosságszáma is esett.
Nőttek az átlagfizetések, amivel a lakásukat kiadó tulajdonosok is számoltak.
Ez az első külföldi ingatlana Jellinek Dániel cégének.
Még jó ideig magasak maradhatnak a lakáshitelek kamatai, viszont bármilyen logikus volna, hogy lejjebb menjenek a lakásárak, csak nem akarnak az eladók sokkal olcsóbb árakon hirdetni. A vevők egy jókora része inkább kivár, akinek viszont van még pénze a vásárlásra vagy olyan az élethelyzete, hogy muszáj költöznie, azt hímes tojásként kezelik az eladók.
Akár 400 millió forintnál is drágábban lehet lakást venni abban a terézvárosi házban, amely tetőszerkezete tavaly nyáron leomlott.
Egyre több lakáson próbálnak túladni valahogy, miközben a vevőjelöltek száma nagyot esett.
Decemberben országosan csökkentek a bérleti díjak, de a megemelkedett kereslet felhajtotta az árakat az év elején.
Sokkal inkább az várható, hogy hosszabb ideig stagnálni fognak az árak.
A pandémia legsúlyosabb hónapjaiban, előtte pedig a 2008-as válság után járt olyan mélységekben a magyar lakáspiac, mint most. A megmaradt vevők erős alkupozícióban vannak.
Óriásit esett vissza a lakások iránti kereslet az ingatlan.com adatai szerint. Általában januárban sokan néznek lakást, ez a hullám idén a bizonytalan gazdasági helyzet miatt elmaradt.
Jelentősen lassult az áremelkedés üteme a fővárosi újépítésű lakások piacán, de az átlagos négyzetméterár így is átlépte a másfél milliót.
Tavaly a harmadik negyedévében Budapesten mindössze 1,0 százalékkal emelkedtek a lakásárak az előző negyedévi 7,2 százalékos drágulást követően. Országosan 3,3 százalékkal nőttek a lakásárak, reálértelemben pedig már 3,1 százalékos csökkenés volt megfigyelhető – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lakásindexéből.
A vevők a magas hitelkamatok, illetve az emelkedő energiaárak miatt bizonytalanok, ugyanakkor a vásárlások számának visszaesése a bérleti piacon generál keresletet, így az albérleti díjak növekedése is várható.
A lakbéreket nézve a negyedik, az ingatlanárakban az EU második legnagyobb áremelkedését mérte az Eurostat Magyarországon a 2010 és 2022 harmadik negyedéve közötti időszakban.
A kisebb fővárosi lakásokra még mindig nagy a kereslet.
Trudeau pártja így akar küzdeni az elszálló lakásárak ellen.