Minden, amit a vállalati kamatstopról tudni kell
Megjelentek a kis- és középvállalatok hiteleire bevezetett kamatstop feltételei. Hatvanezer kkv 2000 milliárd forint összegű kölcsönét érinti.
Megjelentek a kis- és középvállalatok hiteleire bevezetett kamatstop feltételei. Hatvanezer kkv 2000 milliárd forint összegű kölcsönét érinti.
Az elszálló kamatok és az elszálló energiaárak elleni harc részeként új eszközöket jelentettek be a kormányinfón.
Kovács Levente, a szövetség főtitkára a lépcsőzetes kivezetésben látja a megoldást, ugyanis szerinte súlyos károkat jelent a magyar gazdaság egészére nézve, ha a havi törlesztések nem kezdenek közeledni a piac által diktált kamatokhoz.
A legutóbbi jegybanki döntés óta újra megugró referenciamutatók miatt kamatstop nélkül az érintett jelzáloghitelesek már 19-20 százalékos kamattal fizethetnék a kölcsönüket. Ez a Bank360.hu számításai szerint egy 15 milliós lakáshitelnél havi 76 ezer forintos plusz kiadást jelentene. A védelmet élvezők tehát nagyon jól járnak most már 2023. június végéig, akik viszont a kamatstop első félévében inkább fixáltak, most verhetik a fejüket a falba.
Kamatstoppal menti az ötéves kamatperiódusú jelzáloghiteleseket is a kormány az új rendelete szerint. Ebben hivatalossá tette a kamatstop meghosszabbítását jövő június végéig - írja a Bank360.hu.
A bankok még be sem fejezték a hiteleik drágítását a 13 százalékra emelt jegybanki alapkamat után, máris készülhetnek az újabbakra. Az MNB pénteki döntései azonnal jelentkeztek a bankközi kamatokban, és az ügyfelek arra számíthatnak, hogy a 18 százalék lesz az új viszonyítási pont a hitelek árában.
Megússza a komoly büntetést az, aki a csok felvételekor gyerekvállalást ígért, majd nem lett gyereke, ahogy az is jól járt, aki olcsóbb, de kockázatosabb hitelt vett fel, az állam őt is kisegíti. Nem először látjuk ugyanazt a folyamatot: sokan kockáztatnak a pillanatnyi előnyökért, majd amikor beüt a krach, akkor őket menti az állam. Így nehéz pénzügyi tudatosságra tanítani bárkit is.
A Magyar Nemzeti Bank újra kamatemelésre készül, pedig az alapkamat már most is majdnem 10 százalékponttal magasabb a tavaly októberinél, amihez a kamatstop szabálya szerint ragaszkodni kell. A kormány pedig ragaszkodik a kamatstophoz, ami rövid távon logikus döntés, de mégis veszélyes lehet. Mit jelent ez a gyakorlatban, és mire számíthatunk a megugrott kamatok miatt?
Nagy hatással nem lesz az inflációs adatokra, hogy három hónappal tovább maradnak az árstopok, ráadásul a kormány egyéb intézkedései sem éppen az árak megfogását célozzák.
Nagyjából 70 milliárd forintos veszteséget jelent az intézkedés meghosszabbítása a bankszektornak a szakmai szövetség számításai szerint.
Az árstopok sokkal több kárt csinálnak, mint hasznot, ám kivezetésükkel az infláció októberre borítékolhatóan 20 százalék fölé gyorsulna. A plusz áremelkedést nagyon megérezné a lakosság, a Fidesz számára pedig komoly politikai vereség lenne.
330 ezren fizetik még mindig a kamatstop meghirdetésekor érvényes törlesztőrészletet, számukra lehet kimondottan rossz a helyzet akkor, ha az év végétől már az új kamatok szerint kell számolni.
Egy év alatt csaknem 7 százalékkal emelkedett a jegybanki alapkamat, és ez nem csupán a hiteleket drágította meg alaposan. Több fizetnivalót ugyanis az alapkamat értékéhez képest határoznak meg. A Bank360.hu összegyűjtötte, miért kell most sokkal többet fizetnünk.
Konkrét döntés a katáról még nincs, januártól azonban már változtatnának a jelenlegi szabályokon a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint.
Az árstopok októberig kitolása mellett a kamatstop és a hitelmoratórium december 31-ig tartó meghosszabbítása mellett döntött a kormány. Az intézkedéssel, legalábbis az év végéig azok járnak a legjobban, akik minden győzködés ellenére sem fixesítették a változó kamatozású lakáshitelüket az elmúlt fél évben sem - írja a Bank360.hu.
A kamatstop vége nem okoz a devizahitelezéshez hasonló válságot, de például a nyugdíjasoknak és a gyermeket nevelők egy részének továbbra is szükségük lesz valamiféle támogatásra az MNB szerint. A jegybank továbbra is túl a alacsonynak tartja a bankok által a lakosságnak kínált betéti kamatokat.
Az infláció tetőzését csak a harmadik negyedévre várja a jegybank.
A kormány szerint jó dolog, de miután két hónapnál nem látnak messzebbre, csak július 1-ig hosszabbították meg az árkorlátozásokat. A kereskedők kompenzációját nem bővítik ki, szerintük a kiskutasoknak elég lesz az eddigi támogatás, az élelmiszerláncok pedig megoldják maguk.