Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A legutóbbi jegybanki döntés óta újra megugró referenciamutatók miatt kamatstop nélkül az érintett jelzáloghitelesek már 19-20 százalékos kamattal fizethetnék a kölcsönüket. Ez a Bank360.hu számításai szerint egy 15 milliós lakáshitelnél havi 76 ezer forintos plusz kiadást jelentene. A védelmet élvezők tehát nagyon jól járnak most már 2023. június végéig, akik viszont a kamatstop első félévében inkább fixáltak, most verhetik a fejüket a falba.
A kormány pénteki rendelete alapján 2023. június végéig meghosszabbítják a kamatstopot. Ez ráadásul már nemcsak a legfeljebb egyéves kamatperiódusú, referenciamutatóhoz kötött jelzáloghiteleket törlesztő adósokat kíméli meg az elszállt kamatok okozta többletköltségtől, hanem novembertől a 3 és 5 éves kamatperiódusú lakáskölcsönt fizetőket is. A különbség a 2021. október végi értéken fixált és az aktuális referenciakamat között már eddig is hónapról hónapra emelkedett, a jegybank múlt heti döntése után pedig még ehhez képest is ugrott egy jó nagyot:
A Bank360.hu hitelkalkulátorával kiszámoltuk, mi történne egy 2016 októberében 15 évre felvett 15 millió forintos lakáskölcsönnel, ha nem lenne kamatstop. 12 hónapos kamatperiódussal és 3 százalékpontos kamatfelárral kalkulálva a kamatstopos és a kamatstop nélküli törlesztőrészletek között már nagyon nagy a különbség. A példaszámítás szerint igényléskor a 12 havi BUBOR még 0,72 százalékon állt - ez a 2016. október végi érték. Ezt a lakáshitelt kölcsönt eddig nem érintette a kamatstop, hiszen a bevezetése óta a hitelnek nem volt kamatfordulója.
Az első, kamatstoppal is érintett kamatforduló idején a fennálló tőketartozás kevesebb mint 10 millió forint maradt. A 12 hónapos kamatperiódus miatt a tavaly október végi 2,40 százalékos referenciakamat vonatkozik a referenciakamat alapján változó kamatozású lakáshitelre. 3 százalékpontos kamatfelár feltételezése mellett így 117 ezer forintos törlesztőrészletet fizetett az adós az elmúlt egy évben. A kamatstop meghosszabbításával ez így marad 2023. június végéig.
A kamatstop nélkül a jelenlegi állás szerint október végén nem a 2,4 százalékos, hanem a legutóbbi jegybanki döntés után 16 százalékra ugrott referenciakamat alapján határoznák meg a törlesztőrészletét. A hitele aktuális kamata így már 20 százalék közelébe emelkedne, a havi törlesztőrészlete pedig 193 ezer forintot tenne ki. Ez 76 ezer forinttal haladja meg a jelenlegi törlesztőrészletet, ami közel 65 százalékos emelkedés. 19-20 százalékos kamat jelenleg még a személyi kölcsönöknél is drága ajánlatnak számít.
Nem mindenki jár jól a kamatstoppal
Az jól látszik, hogy a kamatstop fenntartása kihúzza azokat az adósokat a csávából, akik változó kamatozású jelzálogkölcsönt törlesztenek. Számukra a felvett hitel kondícióitól (hitelösszeg, futamidő) függően havonta több tízezer forintot spórol meg a kamatplafon. A tovább nyújtott, legalább 2023 június végéig meghosszabbított kedvezmény pedig azt üzeni nekik, hogy meg is éri fenntartani ezt az állapotot, amíg lehet.
A meglévő kölcsön kiváltása vagy a kamat piaci szinten való fixálása jelentős plusz költséggel járna a most fizetendő törlesztőhöz képest. Ha valaki biztosan tudja, hogy nyolc hónapig még élvezheti ezt a kedvezményt, akkor érthető, ha nem váltja át a hitelét fixre. Ráadásul most arra sem ok nélkül számíthat, hogy jövő júliusra már esetleg csökkennek a kamatok, de legalábbis nem lesznek rosszabbak, mint most, így fixálni akkor is ráér – írja a Bank360.hu.
Most valójában azok lehetnek bosszúsak, akik az eredeti, féléves kamatstop alatt az emelkedő kamatokat látva fixálták a hitelüket arra számítva, hogy a kamatstop végén majd megugranának a költségeik. Erre kormányzati nyomásra még extrán kapacitálták is őket a bankok. Akik hallgattak a szóra, és “előrelátóan” fixált hitelre váltottak, vállalva a magasabb költségeket, azok most átverve érezhetik magukat. Ha ugyanis nem csinálnak semmit, akkor most 2023 június végéig élvezhetnék a kamatstop miatti alacsonyabb törlesztőket, ehelyett nyöghetik a már magasabb piaci kamaton fixált kölcsönük drágább részletét.
A kamatstop meghosszabbításával összességében minden hónapban egyre többet nyernek azok, akik a piaci kockázat, illetve a bankok részéről kötelezően kiküldött figyelmeztetések ellenére megtartották a kevésbé kiszámítható feltételeket.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.
A Tisza Párt szerint visszataszító, hogy a Fidesz és a propagandája az önkénteseik után kutakodnak.
A parkoláson évente 120 millió forintot tud megtakarítani a Hegyvidék, a közétkeztetés ára nem nőtt, és több üzemeltetési munka is olcsóbb lett az új közbeszerzési rendszerben.
Az „aki akar, az dolgozhat” kijelentés ugyanakkor számos vidéken nem több, mint hiú ábránd.