szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány szerint jó dolog, de miután két hónapnál nem látnak messzebbre, csak július 1-ig hosszabbították meg az árkorlátozásokat. A kereskedők kompenzációját nem bővítik ki, szerintük a kiskutasoknak elég lesz az eddigi támogatás, az élelmiszerláncok pedig megoldják maguk.

Több részletet is elárult a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az élelmiszer- és a benzinárstopról, amit szerdán hosszabbított meg a kormány.

Például, hogy miért pont július 1-ig tart az intézkedés. Egyrészt mert így egyszerre tudnak dönteni majd az összes árkorlátozásról: a benzin-, élelmiszerár- és kamatstopról. Ezek hatálya a hosszabbítás nélkül más-más időpontban járna le: az élelmiszerekre vonatkozó május 1-jén, a benzinárstop a hónap közepén, a kamatstop július 1-jén, vagyis ehhez igazították a többit. A másik indok az orosz–ukrán háborúból fakadó bizonytalanság.

Ezzel arra a hvg.hu által feltett kérdésre is válaszolt, hogy nem lenne-e kiszámíthatóbb, ha lenne konkrét menetrend az árkorlátozások kivezetésére, és hogy ez milyen feltételekkel történne. Gulyás szerint

a helyzet kiszámíthatatlan, ezért nem tudnak hosszabb távra döntést hozni,

ugyanakkor jelezte, hogy a hatósági benzinár fenntartása június közepéig biztosan nem okoz ellátási zavart a Molnál, akkor majd megvizsgálják a helyzetet. A kamatstop esetében pedig érvényesülhet majd a fokozatosság elve, ha a feltételek adottak lesznek a kivezetésére, de ezt sem mérlegelik jelenleg, majd júniusban döntenek róla.

Kiderült az is, hogy mit gondol a kormány az árstoppal kapcsolatban felmerült javaslatokról: nem támogatja egyiket sem. Elutasítják például

  • a benzinárstopnak a Független Benzinkutasok Szövetsége által felvetett szociális alapú átalakítását – Gulyás szerint ez rendkívüli adminisztrációval járna, és a gyakorlatban végrehajthatatlan;
  • ahogy a kiskutasoknak megállapított, literenként 20 forintos támogatás megduplázását is – Gulyás szerint a jövedéki adó csökkentése (ami literenként 5 forintot jelent – a szerk.), a 20 forintos literenkénti támogatás és a 480 forintban maximalizált nagykereskedelmi ár elég ahhoz, hogy ne legyen veszteségük.

A miniszter szerint mérlegelni kell az ilyen “nem piacbarát” intézkedésnek hátrányait és előnyeit, és egyelőre több az utóbbi, ami szerint „kíméli a pénztárcákat” és jót tesz a gazdaságnak is.

Május végéig bírják a családi kutak a benzinárstopot

A május 1-jén hatályát vesztő intézkedéssel elégedett a kormány, és az inflációs adatokat látva nagy lehet a kísértés, hogy fenntartsák. A hatósági árak kivezetése azonban, amit Orbán Viktor miniszterelnök február elején még jó ötletnek tartott, az érintett termékeknél, úgy tűnik, gyors dráguláshoz vezet majd.

A kormány az élelmiszer-kiskereskedők árstop miatti kompenzációját sem tartja indokoltnak.

Gulyás ezt azzal magyarázta, hogy az ágazatban általában jelentős profitot realizálnak, de a jelenlegi válsághelyzetben „az a kérdés, hogy a multicégek profitja, vagy a családok érdeke fontosabb”, illetve éves szinten 50 milliárd forintos az a pluszköltség, amit szerinte döntően a nagy, külföldi tulajdonú multinacionális élelmiszer-kereskedelmi láncok szenvednek el az intézkedés miatt, de a kiskereskedőket ez lényegesen kisebb mértékben érinti.

Vámos György: Beruházásokat, beszerzéseket ütemezhetnek át az árstop miatt a kereskedők

Az MSZP volt elnökhelyettese arról is beszélt, a „le kell menni vidékre" ellenzéki ötlet nem recept, hanem egy illúzió. Szerinte a falvakban fogva vannak az emberek, és senki sem akarja kockára tenni az egzisztenciáját.

Az árstopokat addig tartják fenn, amíg indokoltnak látják, és hatályuk lejárta előtt mindig megvizsgálják majd a további hosszabbítás lehetőségét.

Az esetleges kivezetésükkel kapcsolatban a miniszter azt mondta, lesz olyan terület, ahol könnyebb lesz elengedni az árstopot, ha véget ér a háború és csökkennek majd az árak, de nagy a bizonytalanság – így bízik benne, hogy lesz olyan időszak a következő évben, amikor 480 forint alá megy a benzinár, és az árstop az értelmét veszti –, bár azt elismerte, hogy az élelmiszerárak fognak visszatérni leglassabban a korábbi szinthez, ha egyáltalán visszatérnek oda.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!