ENSZ-főtitkár: A klímapokol felé száguldunk és nyomjuk a gázt
Érzékletes képpel igyekezett felrázni a résztvevőket António Guterres az ENSZ 27. klímacsúcsán Egyiptomban.
Érzékletes képpel igyekezett felrázni a résztvevőket António Guterres az ENSZ 27. klímacsúcsán Egyiptomban.
Leültek és odaláncolták magukat a szerintük leginkább környezetszennyező magángépek elé.
Többszáz klímaaktivista rohamozta meg szombaton az amszterdami Schiphol repülőteret, ahol órákon keresztül akadályozták a magángépek felszállását.
A klímaváltozás magasan tesz az egyenlőségre: túlnyomórészt azokat sújtja, akik a legkevésbé felelősek a globális felmelegedést okozó káros gázok kibocsátásáért. Sokan ezért úgy vélik, hogy a szolidaritás érvényesülésén lehet majd lemérni, mennyire lesz sikeres a 27. klímacsúcs. Vagyis, hogy mennyit hajlandóak áldozni a fejlett országok a fejlődők klímaharcának segítésére, és egyre nagyobb veszteségeik enyhítésére. Mik lesznek a fő témák és hol várhatók konfliktusok Sarm es-Sejkben? Beharangozó.
A brit uralkodó Egyiptomba utazott volna egy klímakonferenciára, de a Buckingham-palota szerint jobb, ha otthon marad.
Lett nyilatkozat, de felpuhították. Láthatóvá teszik a konkrét eredményeket, de az eddigi vállalásoknak még nincs hatása. India ugyan majdnem megtorpedózta az egyezményt, mégis tett egy jelentős vállalást, az EU viszont saját súlyához képest szerényen szerepelt – így értékelte a COP26-ot a Green Policy Center.
Egészen megindító volt látni, ahogy Alok Sharma mélységes sajnálatát fejezte ki azért, amiért a glasgow-i klímacsúcs egyik legfontosabb vállalását nem sikerült keresztülvinni.
A metán kibocsátásának csökkentése kevesebbeknek fáj, mint a szén-dioxidé, úgyhogy a világ 105 országa inkább a metán visszafogására tett ígéretet.
Az előző ilyen eseményénél több mint kétszer nagyobb volt a mostani szénkibocsátása.
A glasgow-i záróegyezmény-tervezet újdonsága, hogy belekerült a fosszilis tüzelőanyagok kivezetése, de az erre vonatkozó felszólításból kérés lett, és úgy tűnik, hagynak lehetőséget az alternatív értelmezésre a nagy termelők számára. Az ENSZ-főtitkár szerint lélelgeztetőgépre került a 1,5 Celsius-fokos célkitűzés.
A szlovák elnök kereskedelmi járattal utazott, az osztrák klímaügyekért és közlekedésért felelős miniszter vonattal.
Néhány, Áder János államfő által a hét elején bedobott, jól hangzó aduval már letudta bejelentéseit Magyarország a Glasgow-i klímacsúcson. Többre a COP26 kapcsán nem is igazán számíthatunk, de valójában túl alacsonyra tettük az első (2030-as) lécet a klímaharcban. Így bár előrelépés, hogy törvénybe foglaltuk a 2050-es klímasemlegességet, erőlködés lehet a vége. Botár Alexát a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetőjét faggattuk arról, mit várhatunk Magyarországtól a klímacsúcson.
A szigetországot lassan ellepi a tenger az éghajlatváltozás hatásai miatt – ezt mindennél jobban demonstrálta Tuvalu külügyminisztere, amikor térdig a vízben állva szólt az ENSZ-klímacsúcs résztvevőihez.
Élesen és egyértelműen fogalmazott a környezetvédő természetfilmes Attenborough az ENSZ klímakonferenciáján, ahol a világ vezetőinek mondta el, mit kell tenniük. Be kell következnie egy új ipari forradalomnak – mondta. Ha csak egyetlen videót néz meg a COP26 eseményeiről, akkor ez legyen az.
A köztársasági elnök szerint komoly probléma, hogy Glasgow-ban nem volt ott a nagy kibocsátó országok közül Kína, Brazília, Oroszország és Törökország sem.
Joe Biden amerikai elnök szerint Kína nagy hibát követett el azzal, hogy nem vett részt csúcsszinten az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének Glasgowban zajló 26. ülésén (COP26). A kínai külügyi szóvivő szerint Hszi Csin-ping beszélt volna, de nem tudott.
Több mint 80 ország írta alá a metánkibocsátás csökkentésére vonatkozó globális célkitűzést, jelentette be Joe Biden amerikai elnök a glasgow-i klímacsúcson. A csatlakozók még ebben az évtizedben 30 százalékkal csökkentenék a szén-dioxidnál sokszorosan károsabb gáz kibocsátását, amivel 0,2 Celsius fokot nyeshetnének le a felmelegedésből.