Ellepi Tuvalut az emelkedő tenger, térdig vízben állva küldtek segélykiáltást a klímacsúcsra

A szigetországot lassan ellepi a tenger az éghajlatváltozás hatásai miatt – ezt mindennél jobban demonstrálta Tuvalu külügyminisztere, amikor térdig a vízben állva szólt az ENSZ-klímacsúcs résztvevőihez.

  • hvg.hu hvg.hu
Ellepi Tuvalut az emelkedő tenger, térdig vízben állva küldtek segélykiáltást a klímacsúcsra

Glasgow-i klímacsúcs

Október utolsó napján elkezdődött a COP26, az ENSZ 26. klímakonferenciája Glasgowban. Nagy várakozások előzték meg a találkozót, miután számos jelentés arra mutatott rá, hogy édeskevés, amit a világ országai eddig tettek a klímaváltozás katasztrofális következményeinek elkerülésére. Vajon most lesz áttörés? Kövesse velünk a COP26 fejleményeit!

Hatásos, és a szavaknál sokkal kifejezőbb módját választotta a csendes-óceáni Tuvalu sziget külügyminisztere, Simon Kofe, hogy felhívja az ENSZ COP26-ként ismert klímacsúcsa résztvevőinek figyelmét az éghajlatváltozás veszélyeire. Konkrétan arra, hogy a szigetországot a klímaváltozás miatt megemelkedő vízszint komolyan fenyegeti: a tenger lassan ellepi.

Ezt demonstrálva a külügyminiszter térdig vízben állva forgatta a klímacsúcsra küldött videoüzenetét.

„A nyilatkozat szembeállítja a COP26 eseményeit azokkal a valós helyzetekkel, amelyekkel Tuvaluban szembesülnek az éghajlatváltozás hatásai és a tengerszint emelkedése miatt” – olvasható a szigetország külügyminisztériumának közleményében.

Nemcsak a szigetország külügyminisztere választotta a figyelemfelhívás e látványos eszközét, hanem a lakosok is hasonló képeket készítettek magukról:

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.