szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szigetországot lassan ellepi a tenger az éghajlatváltozás hatásai miatt – ezt mindennél jobban demonstrálta Tuvalu külügyminisztere, amikor térdig a vízben állva szólt az ENSZ-klímacsúcs résztvevőihez.

Glasgow-i klímacsúcs
Október utolsó napján elkezdődött a COP26, az ENSZ 26. klímakonferenciája Glasgowban. Nagy várakozások előzték meg a találkozót, miután számos jelentés arra mutatott rá, hogy édeskevés, amit a világ országai eddig tettek a klímaváltozás katasztrofális következményeinek elkerülésére. Vajon most lesz áttörés? Kövesse velünk a COP26 fejleményeit!
Friss cikkek a témában

Hatásos, és a szavaknál sokkal kifejezőbb módját választotta a csendes-óceáni Tuvalu sziget külügyminisztere, Simon Kofe, hogy felhívja az ENSZ COP26-ként ismert klímacsúcsa résztvevőinek figyelmét az éghajlatváltozás veszélyeire. Konkrétan arra, hogy a szigetországot a klímaváltozás miatt megemelkedő vízszint komolyan fenyegeti: a tenger lassan ellepi.

Ezt demonstrálva a külügyminiszter térdig vízben állva forgatta a klímacsúcsra küldött videoüzenetét.

„A nyilatkozat szembeállítja a COP26 eseményeit azokkal a valós helyzetekkel, amelyekkel Tuvaluban szembesülnek az éghajlatváltozás hatásai és a tengerszint emelkedése miatt” – olvasható a szigetország külügyminisztériumának közleményében.

Nemcsak a szigetország külügyminisztere választotta a figyelemfelhívás e látványos eszközét, hanem a lakosok is hasonló képeket készítettek magukról:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince Gazdaság

Magyarország kényelmesen hátradől Glasgowban, pedig többre lenne hivatott a klímaharcban

Néhány, Áder János államfő által a hét elején bedobott, jól hangzó aduval már letudta bejelentéseit Magyarország a Glasgow-i klímacsúcson. Többre a COP26 kapcsán nem is igazán számíthatunk, de valójában túl alacsonyra tettük az első (2030-as) lécet a klímaharcban. Így bár előrelépés, hogy törvénybe foglaltuk a 2050-es klímasemlegességet, erőlködés lehet a vége. Botár Alexát a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetőjét faggattuk arról, mit várhatunk Magyarországtól a klímacsúcson.