Egy regényíró regénye
Sinkó Ervin (1898-1967) könyve volt az egyetlen, amelyet Jugoszláviában bezúztak. Ötven éve halt meg a hithű, mégis mindig különutas kommunista, akinek az újvidéki egyetem magyar tanszékét köszönhetjük.
Sinkó Ervin (1898-1967) könyve volt az egyetlen, amelyet Jugoszláviában bezúztak. Ötven éve halt meg a hithű, mégis mindig különutas kommunista, akinek az újvidéki egyetem magyar tanszékét köszönhetjük.
Szvetlana Allilujeva életútja úgy ívelte át az egész XX. századot, hogy csapdába kerülve kellett kitartania a végsőkig két világ, Kelet és Nyugat hidegháborús játszmáiban. Megélte a Szovjetunió széthullását, és nagyon kiborult a volt KGB-ügynök, Putyin hatalomra kerülésétől.
50 éve, 1967. március 6-án halt meg Kodály Zoltán. Igazi elismertsége, tisztelete, szeretete, sőt kultusza 1945 után érkezett el. Vajon viszonozta ezt a nagyfokú elismertséget? Milyen volt a kapcsolata a hatalommal? Megvalósult-e nagyszabású zenei nevelési programja?
A szakértői vélemény alapján egyértelműen leszögezhető: az együttműködési nyilatkozaton, nyugtákon, több tucat kézzel írt jelentésen Walesa kézírása szerepel.
Feljelentéskiegészítést rendelt el a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Havas Szófia ügyében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság a Magyar Időkkel.
A G20 csúcsértekezletet először rendezik meg Kínában. Abban az országban, mely talán a legtöbbet profitált abból, hogy a pénzek és a munkaerő áramlása csaknem teljesen globálissá vált. Mostanra mintha Peking egyedül maradt volna a porondon. Mindenki más a populista, antiglobalista irányba indult el. Erről írt cikket a G 20 csúcs előtt két nyugati professzor a China Daily című, Pekingben megjelenő angol nyelvű napilap számára.
Közel száz, elsősorban vezető beosztású munkatárs életútja olvasható mostantól a NEB honlapján.
Mintegy félezer olyan kommunista vezetőről tesz közzé adatbázist csütörtökön a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, aki részt vett az 1956-os forradalom elfojtásában, valamint az azt követő megtorlásban. A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából az LMP sokadik alkalommal terjesztette az országgyűlés elé, hogy az állam hozza nyilvánnoságra a kommunista ügynökaktákat.
A politikai erők állandóan változtatják a véleményüket, nem is érdemes követni – állítja Bereményi Géza, aki szerint a kommunizmus legfőbb bűnei közé tartozik, hogy az önmagánál is butább ideológiát kitermelte: az antikommunizmust. Úgy véli, kifejezetten ártalmas a Cseh Tamásról elnevezett program. Mint mondja, „akkor még” jó színésznek gondolta Eperjes Károlyt, amikor együtt dolgoztak.
Megszűnik a Kádár János Baráti Kör, ezzel eltűnik egy furcsa kuriózum.
A hruscsovi politika a nyugatinál is gyorsabb szovjet fejlődést vizionált, az „utolérni és túlszárnyalni” célkitűzés viszont sosem vált valóra: a Nyugatot nemhogy beérni nem tudta Kelet-Európa, hanem a rendszerváltás idejére drasztikusan le is maradt. Közben meghiúsult a szocialista országok tervutasításos szisztémáknál lazább összefogása, így a térség gazdasági felzárkózása még távolibbá vált.
A tanú című film narancsepizódja miatt az ötvenes évek agrártragédiája viccé vált, de a valóság – importra szorultunk gabonából, miközben éghajlatidegen növények fagytak el a földeken – nem volt ennyire vidám. A tudósok között akadt, aki nagy erőkkel gyomnövényt telepített. Viszont volt állami citromfelelős, és komoly posztnak számított a szubtrópusi gyümölcsfák országos klímafelelőse is.