A kifizetett EU-pénzek kétharmada valójában az államkasszában van
Tavaly 2000 milliárd forintnyi uniós támogatást fizetett ki az állam. Ám ebből igen kevés jutott a gazdaságba.
Tavaly 2000 milliárd forintnyi uniós támogatást fizetett ki az állam. Ám ebből igen kevés jutott a gazdaságba.
Oktatásra kevesebb jut, bérekre és nyugdíjra is, EU-pénz is kevesebb jön, de azért dübörögni fog a gazdaság a kormány szerint.
Növekvő adóbevétellel, de megugró kiadással is számol a kormány a jövő évi költségvetés előterjesztésében az Index szerint.
A maastrichti feltételek teljesíthetők ugyan, de az uniós jog- és normarendtől egyre távolabb kerül a magyar gazdaság. Ha Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter valóban úgy látja, hogy Magyarország 2020-ban beléphet az euróövezetbe, akkor vissza kell kormányoznia a gazdaságpolitikát az uniós útra.
Az MSZP azt követeli, hogy a kormány minél előbb hozza nyilvánosságra, mit tartalmaz a jövő évi költségvetés - mondta vasárnapi, budapesti sajtótájékoztatóján a költségvetési bizottság szocialista elnöke.
Már másodszor játssza el az Orbán-kormány, hogy Bokros-csomag méretű megszorítást ver keresztül. Az első kudarcát mi sem jelzi jobban, mint hogy belengették a másodikat. Jelentősen csökkentené a kormány az államháztartás kiadási oldalát. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy keddi konferencián elmondta, a GDP-hez mért rátát 45 százalékra vinnék le, emellett folyamatosan mérsékelni kell az év végi államadósságot. A kormány ugyanakkor már 2011-ben is azt ígérte, hogy egy év alatt leviszik erre a szintre ezt a mutatót, és a legfrissebb konvergenciaprogramban is az szerepel, hogy 2017-re érnénk el ezt az értéket. A miniszter tehát új dolgot nem mondott, viszont ez a bejelentés is azt jelzi, komoly átalakításokra készülhet a kormány. Minden más titok.
Nem kell megszorító csomagokkal számolni a következő években – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2014-es konvergenciaprogram bemutatóján. A programot és a nemzeti reformprogramot ma délelőtt 10 óra után küldte ki a kormány Brüsszelbe. A kormány által kiküldött dokumentum gyenge forinttal, erősödő gazdasággal és csökkenő adósssággal számol 2017-ig. A programhoz tartozó konkrét megvalósítás részleteiről Varga viszonylag keveset tudott mondani. A program alapján nem várhatóak újabb rezsicsökkentések.
A kormány várhatóan a jövő héten fogadja el a 2014-es nemzeti reformprogramot és a kovergenciaprogramot, amelyeket április 30-ig kell elküldeni az Európai Uniónak – mondta Turóczy László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) szerdai ülésén Budapesten.
A román kormány a hazai bruttó össztermék (GDP) 2,7 százalékos átlagos növekedésével számol a 2014-2016 közötti időszakban - derül ki a román kormány konvergenciaprogramjából.
Románia az euróövezeti belépés céldátuma nélkül küldi Brüsszelbe a konvergenciaprogramot, amit a román kormány már elfogadott – mondta szerdán Victor Ponta román miniszterelnök.
Szekeres Imre MSZP-s politikus Varga Mihály kedden bejelentett konvergenciaprogramját értékelte. Szekeres szerint Orbán Viktor korábbi ígéretei ellenére a valóság az, hogy két éve csökken a magyar gazdaság teljesítménye, idén pedig legfeljebb stagnálás várható. A Fidesz szóvivője szerint az MSZP idején tanulták meg az emberek, mi is az eladósodottság.
A Brüsszelnek elküldött konvergenciaprogram egyik legérdekesebb találós kérdése, hogy hová tűnik 2014-ben az a százmilliárdos tétel, melyet a költségvetésnek kellene kipengetnie a jegybank 2013-as veszteségének ellentételezésére. Ahhoz, hogy a büdzsé a visszatérítést utólagosan megússza, nem elég, hogy a Matolcsy György vezette MNB várhatóan tovább csökkenti az alapkamatot, a devizatartalékot is erőteljesebben kell égetnie, mint ami a jegybank eddig bejelentett intézkedéseiből következik.
Az MSZP az emberek azonnali tehermentesítése érdekében az élelmiszerek árának 22 százalékos csökkentését javasolja. A szocialisták Varga Mihály kedden bejelentett konvergenciaprogramjára reagáltak.
Kiegészítő intézkedések nélkül is egyensúlyi pályán marad a magyar gazdaság, 2013-ban újraindul a gazdasági növekedés, és 3 százalék alatt marad a hiány – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Brüsszelbe megküldött konvergenciaprogram bemutatóján.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatót tart ma az Európai Uniónak (EU) benyújtandó, aktualizált konvergenciaprogramról.
Holnap lejár a magyar konvergenciaporgram benyújtásának határideje, de a hírek szerint akár már ma benyújthatják a dokumentumot az EU-nak. A Napi Gazdaság szerint a makropálya jelentősen megváltozott az elmúlt három hónapban és a bevételekkel is komoly bajok vannak, így idén sem ússzuk meg évközi kiigazítás nélkül. A lap szerint csak idő kérdése lehet a Varga-csomag.
Az Európai Bizottság szakértőin "átment" a költségvetés és a konvergenciaprogram, és ennek köszönhetően visszavonták múlt héten a kohéziós alapok egy részének felfüggesztését - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő hétfőn az m1 Ma reggel című műsorában.
Az előző havihoz képest jórészt változatlan, illetve attól legfeljebb minimálisan eltérő ütemű áprilisi magyarországi inflációt jósoltak a pénteki adatismertetés előtt az MTI felmérésébe bevont londoni felzárkózó piaci elemzők, hangsúlyozva azt a véleményüket, hogy a magyar jegybank továbbra is elsősorban inkább a kockázati környezetre összpontosítja a figyelmét az infláció helyett.
Cséfalvay Zoltán szerint az államcsőd teljesen kizárt Magyarországon, a növekedést illetően ugyanakkor már ő sem olyan optimista - olvasható a Világgazdaságban.
A frissített konvergenciaprogramban megcélzott 1,5-2,5 százalékos növekedés nem tűnik a valóságtól elrugaszkodottnak, de ha nem lesz gyors IMF megállapodás, akkor ennél sokkal csúnyább számokat lehet majd látni - mondta Madár István a Portfolio.hu vezető elemzője a Magyar Hírlap szombati számában.